• Facebook
  • Twitter
  • RSS
  • Navigator
  • Test2

Test2

Katolická teologie (Mgr.)


  • Studijní program: Katolická teologie

  • Typ studijního programu: magisterský

  • Forma studia: prezenční

  • Standardní doba studia: 5 let


Zaměření studia

Magisterský studijní program Katolická teologie poskytuje poznání trojjediného Boha a vztahu, který ho pojí s člověkem v dějinách spásy a ve společenství církve Ježíše Krista, i kompetence potřebné pro hlásání evangelia, péči o věřící, výuku náboženství a pro hodnotově i eticky fundovanou službu současné společnosti. Studijní plán předkládá vzdělání v oblasti biblických věd, systematické teologie, liturgiky, pastorálních oborů a kanonického práva. Součástí výuky jsou filosofie, staré jazyky, historie, psychologie, pedagogika, konfesní právo apod. Studenti se rovněž mohou zapojit do odborné činnosti akademických pracovníků. Volitelné předměty si vybírají z nabídky celé univerzity. Studium se řádně ukončuje státní zkouškou. Absolvent získává titul magistr.

Uplatnění absolventa

Studium magisterského studijního programu Katolická teologie umožňuje intelektuální prohloubení víry a připravuje na doktorské studium téhož oboru. Absolvent získal intelektuální předpoklady pro pastorační působení v institucích katolické církve (kněz, jáhen, pastorační asistent, lektor, akolyta, katecheta, kostelník, animátor atd.) a pro takovou odbornou práci v církevních, státních, veřejnoprávních, občanských a soukromých institucích (zejména sociálního, charitativního, vzdělávacího, výchovného, mediálního a administrativního charakteru), při které je zapotřebí uplatňovat náboženské a obecně humanitní znalosti a přístupy. V souladu se zákonem o pedagogických pracovnících dosáhl magistr teologie odbornou kvalifikaci „učitel náboženství“ a „vychovatel“.

Obecné informace

Naše fakulta je moderní akademickou institucí s tradicí sahající až k založení Univerzity Karlovy v letech 1347–1348. Její název odkazuje k původnímu oborovému vymezení. Dnes je křesťanská víra předpokládána u teologů, zatímco od studentů jiných oborů je žádána otevřenost vůči tomuto jevu jako faktu, který měl a má podstatný vliv na dějiny lidstva, jeho uměleckou tvorbu, etické uvažování a sociální uspořádání. Úspěšnost přijetí se v posledních pěti letech pohybovala mezi 70–80%. Více než 59% zapsaných studentů tvoří ženy.

Míra zaměstnanosti absolventů je velmi vysoká. Počet těch, kteří nenašli zaměstnání do jednoho roku od ukončení studia, se v posledních pěti letech pohyboval mezi

0–1,5%. Výuka je spojena se soudobými formami vzdělávání. Zprostředkovává poznání poznání na mezinárodní úrovni a vybavuje studenty dovednostmi potřebnými pro pracovní uplatnění. Ti se také přímo zapojují do vědeckých, organizačních a reprezentačních aktivit, což jim poskytuje zkušenost zodpovědnosti a spolupráce, a ovšem i příjem formou účelových stipendií. Pestrá nabídka předmětů, z nichž si studenti volí dle svého zájmu v souladu se studijními plány zvoleného programu a evropským kreditním systémem (ECTS),

je spojena s kvalifikovanými vyučujícími, předními osobnostmi daných oborů v České republice. Internacionalizaci posilují finanční programy, které poskytují široké možnosti zahraniční mobility, například v rámci programu Erasmus+. Fakulta je relativně malá, což ji zbavuje nepříjemné anonymity a umožňuje osobní vztahy mezi studenty a vyučujícími i individuální péči o potřeby každého člena akademické obce. Tomu odpovídá inovované zázemí učeben i společných prostor, knihovna s rozsáhlým fondem a stále rozvíjené užití informačních a komunikačních technologií. Sídlíme v klidné a dobře dostupné části Prahy – v budově, jež patří Arcibiskupství pražskému a v níž jsou umístěny také další instituce. Na veřejnoprávní vysoké škole je studium bezplatné (poplatky se týkají jen těch, kdo studium prodlužují o více než rok nebo předchozí vysokoškolské studium nedokončili). Ubytování a stravu si student zajišťuje na kolejích a menzách nebo v privátu. Obědvat lze v nedalekých menzách ČVUT. Fakulta poskytuje zvláštní péči studentům se specifickými potřebami (zrakové, sluchové či pohybové postižení, specifické poruchy učení, porucha autistického spektra, jiné obtíže). Do prostor fakulty i v nich je zřízen bezbariérový přístup. Část učeben obsahuje vybavení pro studenty s postižením zraku a/nebo sluchu. Zprostředkovat lze kontakt s psychology. Katolická církev jmenovala fakultního kaplana, který nabízí službu liturgie, zpovědi, naslouchání, doprovázení. Mimoškolní zájmové aktivity jsou u nás podporovány.

Přijímací zkouška

Kontakt: Bc. Eva Roškotová, tel.: +420220181383, e-mail: roskotova@ktf.cuni.cz

Uchazeč musí prokázat ukončení středoškolského vzdělání s maturitou, úspěšně vykonat přijímací zkoušku a předložit písemné svědectví o praxi náboženského života, v němž je popsán způsob, jímž uplatňuje svou svobodu náboženského vyznání. V návaznosti na toto písemné svědectví pak přijímací zkouška prověřuje mimo jiné i to, zda uchazeč způsobem uplatňování své svobody náboženského vyznání získal v přiměřené a nezbytné míře znalosti a schopnosti nezbytné pro studium teologie (čl. 15 odst. 3 Statutu KTF UK). Stručné písemné svědectví (max. 1 A4) sepisuje uchazeč sám a svým podpisem ho stvrzuje oficiální představitel církve: ordinář či vyšší řádový představený u kandidátů kněžství a zasvěcených osob, v ostatních případech kněz, který uchazeče osobně zná, nebo fakultní kaplan (kaplan@ktf.cuni.cz), případně jiný kněz vyučující na fakultě. Popis přijímací zkoušky a kritéria hodnocení:

Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá ústní formou.

Zkouškou jsou prověřovány:

  a. 

znalost Katechismus katolické církve (max. 30 bodů)

  b. 

kulturně-společenský přehled a přehled o životě katolické církve (max. 30 bodů)



Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 60

Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 41 Doporučená literatura


  • Bible. Písmo svaté Starého a Nového zákona (včetně deuterokanonických knih). Český ekumenický překlad, Praha: Česká biblická společnost, 2001

  • Katechismus katolické církve, Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2001

  • FRANZEN, A.: Malé dějiny církve, Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2006

  • CUNNINGHAM, L. S.: Úvod do katolictví, Praha: Volvox Globator 2013

  • RATZINGER, J.: Úvod do křesťanství, Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství 2007

  • ŠPIDLÍK, T.: Prameny světla: Příručka křesťanské dokonalosti, Velehrad: Refugium, 2000


Podmínky pro upuštění od přijímací zkoušky:

Přijetí bez přijímací zkoušky není možné.



Poslední změna: 9. únor 2023 12:56 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: