Filosofická zkoumání lidské smrtelnosti a počátečnosti



V rámci univerzitních centra excelence Centrum fenomenologického výzkumu bude v letech 2012-2014 probíhat řešení grantového projektu Filosofická zkoumání lidské smrtelnosti a počátečnosti (GAČR P401/12/1354), jehož poskytovatelem je Grantová agentura ČR. Vedoucím řešitelského kolektivu je Ladislav Benyovszky. Dalšími členy výzkumného kolektivu z řad pracovníků Centra jsou Jakub Marek, Jaroslav Novotný a Marie Pětová. Tým grantového projektu doplňují Jakub Chavalka, Jakub Novák a Stanislav Synek.


V začátku západní metafysické tradice se ustavilo porozumění lidství do pojetí člověka jako živočicha nadaného rozumem (resp. řečí – řec. zoón logon echon). Toto pojetí v různých obměnách převládá až po náš dnešek. Ukazuje se však (jako např. ve studiích M. Heideggera, H. Arendtové ad.), že původnější založení lidství spočívá ve smrtelnosti (něm. die Sterblichkeit) a s ní spjaté počáteční zřejmosti (otevřenosti) světa, který se tak následně uvolňuje jako pole pro svobodné jednání. Plánovaný projekt se chce zaměřit na tuto klíčovou bázi (smrtelnost a počátečnost [něm. der Anfang]) konstituce lidství, a to v několika perspektivách. Především ohledně jejich vlastního ustavujícího dění a jeho důsledků pro porozumění člověka sobě; dále pak ohledně toho, jak jsou tyto elementární zkušenosti v metafysické tradici rozhodnuty v koncepci člověka jakožto rozumného živočicha; a nakonec se nabízí otázka, do jaké podoby a pojmového výrazu se klíčové zakoušení smrtelnosti a počátečnosti transformovalo dnes. Řešení projektu bude strukturováno do dvou základních souběžných a navzájem se doplňujících linií, které se dále budou členit na konkrétnější badatelské okruhy.


První linie bude vycházet z pozdního díla Martina Heideggera a bude se v ní sledovat jak dosah jeho pojetí čtveřiny (něm. das Geviert) pro porozumění lidství, tak i nutnost vlastní Heideggerovy cesty k tomuto pojetí. Doplňujícím okruhem v této linii bude pokus o srovnání souvislosti smrtelnosti a zkušenosti počátku v myšlení Hanah Arendtové.


Druhá linie řešení projektu bude zaměřena na roli smrtelnosti v ustavování lidství, jak to lze sledovat na vybraných koncepcích ze začátku a konce metafysické tradice. Konkrétně bude tato problematika sledována u tří významných myslitelů. Ohledně začátku metafysické tradice půjde o Aristotela a ohledně konce metafysické tradice to budou S. Kierkegaard a F. Nietzsche. Půjde o interpretace vedené jiným způsobem než v první badatelské linii projektu, čímž bude tato druhá linie vytvářet jak komplementární doplnění témat linie první, tak i interpretační alternativu k ní.


Projekt tak vytváří tematicky sourodý celek, který však zároveň v sobě ponechává otevřené pole pro konfrontaci a diskusi rozdílných interpretačních přístupů, jež se po způsobu analogického vypovídání koncentrují z různých perspektiv k témuž.


Plánované výstupy:


L. Benyovszky, Cesty k neskrytosti, Praha: Togga 2012;


J. Chavalka, Tělesnost a smrtelnosti (Sterblichkeit) ve filosofii Friedricha Nietzscheho [pracovní název], 2013;


- kolektivní odborná monografie, která se pokusí předvést souvislost všech dílčích okruhů řešení projektu, 2013 / 2014;


J. Novotný, J. Novák, Souvislost mezi pojetím smrtelnosti (Sterblichkeit), otevřeností světa a zjevností člověka v něm podle Heideggera a Arendtové [pracovní název] 2013 / 2014;


S. Synek: Souvislost motivu smrti a lidské individuality v Aristotelově etice [pracovní název], 2014;


J. Marek: Dialektika lidské existence a Kierkegaardovo opus posthumum [pracovní název], 2014.