Centrum fenomenologického výzkumu 2012 – 2016



Centrum fenomenologického výzkumu je univerzitním centrem excelence při Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze (FHS UK). Centrum bylo zřízeno 1. ledna 2012 a jeho činnost je naplánována do 31. prosince 2016. Koncepce programu operuje s rozlišením na seniorské a juniorské badatele a hlavním záměrem je podávat špičkové vědecké výkony, které obstojí v mezinárodní konfrontaci, čímž se má zvýraznit badatelský status mateřské univerzity.


Centrum fenomenologického výzkumu sdružuje publikačně aktivní badatele v oblasti soudobých výzkumů sjednocených fenomenologickým přístupem. Výzkum postihuje mnohovrstevnaté aspekty moderní filosofie, a to jak tradiční (fenomenalita, hermeneutika lidské existence, významy času a prostoru, tělesnost), tak přesahující hranice oboru směrem do sociologie, politické filosofie, estetiky, literární vědy, dějin vědy, logiky. Řešitelský tým se vyprofiloval na základě předchozí dlouhodobé výzkumné spolupráce na FHS UK. Ve vědeckých článcích, monografiích, konferenčních příspěvcích a odborných překladech Centrum prezentuje výsledky bádání přispívající do tuzemské i mezinárodní vědecké diskuse. Centrum využívá svých rozsáhlých vazeb na evropské univerzity, mezinárodní badatelská centra a výzkumné archívy. Se zaměřením činnosti některých členů Centra souvisí jejich participace na studijním programu Erasmus Master Mundus program „Německá a francouzská filosofie v Evropě“.


Ředitelem centra je Aleš Novák.


Aktuálními členy Centra jsou v roce 2013 následující:


Ladislav Benyovszky, Jana Kružíková, Jakub Marek, Jaroslav Novotný, Karel Novotný, Marie Pětová, Taťána Petříčková, Hans Rainer Sepp, Martin Vrabec a Richard Zika.


V roce 2012 byli členy Centra též Josef Fulka, Tomáš Holeček a Marek Skovajsa.


První rok činnosti Centra fenomenologického výzkumu při Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy přinesl mimořádně kvalitní výsledky, a to minimálně v podobě mezinárodní konference “Obrazotvornost: fantasia – imaginatio – Einbildungskraft”, jejíž program lze nalézt na odkazu ExternĂ­ odkaz http://fenomenologie.eu/?p=174, jako i dvě autorské monografie: jednak kniha Aleše Nováka, Zázračná věda – Filosofie René Descartesa 1618-1620, jednak kniha Richarda Ziky, Jednota transcendence (Studie k chápání transcendence ve Fenomenologii vnímání Maurice Merleau-Pontyho). Dalším reprezentačním počinem pracovníků Centra bylo koncipování druhého čísla Ročenky pro filosofii a fenomenologický výzkum. Rovněž všechny čtyři veřejné prezentace činnosti Centra, které lze nalézt na odakazu ExternĂ­ odkaz http://fenomenologie.eu/?page_id=12, byly svědectvím vysoké odborné kvality a jsou příslibem do budoucna, kdy přinesou plody v podobě původních monografií jednotlivých badatelů.


Personální složení se do druhého roka existence Centra změní takovým způsobem, že ho opustili Josef Fulka, Tomáš Holeček a Marek Skovajsa, kteří byli vystřídáni Taťánou Petříčkovou a Martinem Vrabcem. Personální změny jsou vynuceny formálními požadavky ze strany zřizovatele Centra, kterým je Univerzita Karlova v Praze. Uvedeným třem kolegům patří poděkování za jejich působení a i nadále budou hostujícími spolupracovníky Centra.