Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Proti reformě VŠ bojuje nová iniciativa, má podporu osobností

Proti reformě VŠ bojuje nová iniciativa, má podporu osobností

Praha 13. února (ČTK), autor: kli rot

Proti chystané reformě univerzit vznikla nová Iniciativa za svobodné vysoké školy. Studentům a akademikům vadí zasahování do pravomocí škol, obávají se komerčních vlivů. Iniciativu dnes představili její organizátoři z řad studentů, podepsali ji už osobnosti jako kněz Tomáš Halík, dokumentaristka Olga Sommerová nebo filozof Erazim Kohák. Organizátoři vyzvali k podpoře i veřejnost, koncem února se zapojí do takzvaného týdne neklidu.

    "Badatelé mají pracovat na objednávku, vyučující mají přednášet, co právě poptává pracovní trh, absolventi se mají stát fachidioty, produkty s dobře osvojenými dovednostmi pro něčí zájem," varovali organizátoři před připravovanou reformou vysokoškolského vzdělávání. Úkolem univerzit je podle nich naopak vychovávat ke kritickému myšlení.

    Nespokojencům také vadí možné omezení pravomocí škol. Akademická obec už by nemohla tolik mluvit do výběru vedení univerzit ani příliš rozhodovat o nakládání s penězi. Protestují také proti zavedení školného. Ministr školství Josef Dobeš (VV) přitom minulý týden připustil, že by například studenti mohli platit jen zápisné a školné by hradili pouze při překročení běžné délky studia. Podle zástupce iniciativy Michala Uhla ale ministr mění svá prohlášení často, navíc i zápisné by podle něj zatížilo nemajetné studenty.

    Návrh dvou reformních zákonů odmítly také Česká konference rektorů, Rada vysokých škol a akademické senáty většiny univerzit. "Vážím si všech, komu nejsou lhostejné akademické svobody a kteří nechápou svá studia pouze jako prostředek k rychlému dosažení svých sobeckých životních představ," podpořil iniciativu biskup Václav Malý. Kromě něj připojili pod prohlášení svůj podpis také třeba socioložka Jiřina Šiklová, spisovatel a kritik Martin C. Putna, režisér Břetislav Rychlík nebo předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová. Zájemci mohou platformu podpořit na webu www.zasvobodnevysokeskoly.cz.

    Nespokojencům se nelíbí věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla vláda projednat nejspíš koncem února. Normy upravují mimo jiné fungování univerzit, školné, studijní spoření a půjčky na vzdělání. Podle Uhla proto chtějí svými protesty přesvědčit kabinet, aby návrhy zákonů neschválil.

    Poslední únorový týden bude na většině univerzit protestní. Studenti plánují akce pro akademiky i veřejnost. V rámci takzvané "noci univerzit" chtějí pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena.






Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 05:00

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze