Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Zápisné možná 2200 Kč za semestr

Zápisné možná 2200 Kč za semestr

29.2.2012    Právo    Strana 3    Zpravodajství, autor: Marek Přibil       


Studenty organizující protesty na VŠ pobouřilo pondělní vyjádření ministra školství Josefa Dobeše (VV), jenž na tiskové konferenci zatajil plán zavést semestrální zápisné.


            Lze tak očekávat, že takzvaný Týden neklidu, zejména dnešní pražský pochod, bude bouřlivější. Připouštějí to i studenti.


            Jak již Právo informovalo, Dobeš nejprve veřejně oznámil, že odstupuje od odloženého školného ve výši až 10 tisíc korun. Ale o několik hodin později bylo vše jinak. Na webu ministerstva vydal nenápadné prohlášení, že školné nahradí zápisné – tedy de facto školné na dřevo.


            Mluvčí školství Kateřina Savičová včera sdělila, že „zápisné by mohlo být 2200 korun za semestr“. Později ale uvedla, že o výši se stále jedná: „Ministr v současné obtížné ekonomické situaci hledá sociálně citlivé řešení.“ Iniciativa Za svobodné vysoké školy, která stojí za protesty, vydala ostré prohlášení na Dobešovu adresu: „Jsme pobouřeni. To, co se zprvu zdálo jako ústupek směrem k veřejnosti a akademické obci, se záhy v tiskové zprávě ukázalo jako velká mystifikace. Odložené školné se mávnutím kouzelného proutku proměnilo v neodložené zápisné.“


            Člen iniciativy Michal Uhl dodal: „Tento ‚vstřícný krok‘ ministra Dobeše není ústupkem, ale zhoršením již tak špatného návrhu. Naše motivace k protestům je po včerejšku ještě silnější.“


            Studentka Marta Harasimowiczová sdělila: „Po náhlém mystifikačním veletoči není známo, zda bude pro ‚symbolické zápisné‘ zavedena – a v jaké podobě – finanční pomoc studentům.“




„V resortu vládnou neobratní poradci?“




Podle dalšího z organizátorů protestů, Jana Grubera, je zarážející, jak Dobeš oznamuje zásadní změny: „Skoro to vypadá, jako kdyby klíčové pozice na ministerstvu obsazovali neobratní mediální poradci, a nikoli kvalifikovaní legislativci.“


            Studenti varují, že ať už se stanoví jakákoli výše školného či zápisného, otevírá se prostor, „aby v budoucnu bylo výrazně a systematicky navyšováno, jak ukazují zahraniční zkušenosti“. Jediným přijatelným ústupkem je pro ně stáhnutí záměrů z legislativního procesu a jejich zásadní přepracování v dialogu s akademickou obcí.




Na změny dohlédne nový náměstek




Na výsledné podobě poplatků a změn ve vysokém školství by se měl podílet od března nový náměstek pro legislativu Jiří Nantl. Do ledna vedl na úřadu odbor vysokých škol. Náměstkem pro VŠ zůstává Ivan Wilhelm.


            „Zápisné bude platit při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části, to je zpravidla semestr,“ sdělilo ministerstvo. Ti, kteří prodlužují studium nebo studují na další škole, by pak místo zápisného hradili poplatky, které by mohly v obou případech dosáhnout podle Dobeše až 26 tisíc korun.


            Zavedení školného ve výši až 10 tisíc korun za semestr je obsaženo v programovém prohlášení vlády. Dobešův návrh, aby se místo školného platilo zápisné a poplatek za prodloužení studia, vzbudil rozpaky u poslanců koaliční TOP 09 i některých politiků ODS.


            Dobeš se včera do TOP 09 pustil. Odstoupení od odloženého školného zdůvodnil slovy: „Je to velký ústupek, který vzešel z toho, kdy jeden z koaličních partnerů, TOP 09, se zhruba před 14 dny sešel se studenty a rezignoval na možnost školného.“




***




Po veletoči není známo, zda bude pro „symbolické zápisné“ zavedena finanční pomoc studentům Marta Harasimowiczová, studentka




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 05:07

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze