Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Čeští vědci součástí evropské sítě pro strukturní biologii

Čeští vědci součástí evropské sítě pro strukturní biologii

12.3.2012, Rubrika: Aktuality, Strana: 17, Autor: (Zdroj: CEITEC) (kha)



Středoevropský technologický institut (CEITEC) se jako jediný v České republice připojil k nové evropské infrastruktuře pro oblast strukturní biologie Instruct.


Česká republika patří mezi osm států, jež Instruct zakládají. Všichni čeští vědci z oboru strukturní biologie tak budou moci využívat jedinečné technologie a unikátní zařízení ve všech zapojených zemích. Status přidruženého národního centra Instruct bude mít Česká integrovaná infrastruktura pro strukturní biologii, která spojuje Laboratoře strukturní biologie (pod CEITEC) a Centrum molekulární struktury (pod BIOCEV, tj. Biotechnologickým a biomedicínským centrem Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy).


Výhody pro všechny vědce


Dohodu ustavující výzkumnou infrastrukturu Instruct podepsali zástupci 8 zemí (kromě Česka také Německo Francie, Nizozemsko, Velká Británie, Portugalsko, Itálie a Izrael) v Bruselu. Ačkoli členství za Českou republiku oficiálně podepsal CEITEC, jeho výhody se vztahují na celou českou vědeckou komunitu.

Biologové ze zapojených států budou moci využívat nejpokročilejší technologie, jako je například příprava vzorků pro kryo-elektronovou tomografii pomocí iontových paprsků vyvinutá v německém Biochemickém ústavu Maxe Plancka v Mnichově nebo automatizované systémy exprese savčích buněk z britského Oxfordu. „Evropští biologové dosud neměli sdružený přístup k veškerým technologiím a informacím potřebným pro svůj výzkum. Propojením různých disciplín, technologií a expertů v oblasti strukturní biologie Instruct přispěje k přetvoření vize skutečné integrované strukturní biologie v realitu,“ uvedl ředitel Instruct profesor Dave Stuart z Oxfordské univerzity.


Přístup k unikátním informacím


„Díky Instruct získáme přístup k unikátním experimentům a metodologiím, které umožňují mapování vztahu molekulární struktury důležitých biomakromolekul, jako jsou například bílkoviny nebo nukleové kyseliny, k jejich funkci v živých organismech. Tyto znalosti jsou zásadní pro rozvoj buněčné a molekulární biologie a významně se uplatňují při vývoji nových léčiv a farmaceutických substancí. Již nyní se podílíme na řadě společných mezinárodních projektů. Zapojením České republiky do konsorcia Instruct se naše pozice v oblasti integrované strukturní biologie významně posílí,“ komentoval důležitost nové evropské infrastruktury vedoucí výzkumného programu Strukturní biologie z CEITEC prof. RNDr. Vladimír Sklenář, DrSc.

„Vstup České republiky do infrastruktury Instruct přináší českým vědcům jedinečné možnosti v oblastech molekulární, strukturní a buněčné biologie, kterým se otevírá možnost využití know-how a technologií špičkových výzkumných center v celé Evropě. S pomocí jednotlivých nástrojů lze vyhledat kritické body funkce živého organismu a pochopit tak například mechanismus infekce virem HIV či imunitní odpověď lidského organismu při vzniku rakovinného bujení. Mimo přístupu ke špičkovým technologiím Instruct nabízí také podporu vzdělávání naší mladé vědecké generace na nejvyšší možné úrovni,“ doplnil zástupce infrastruktury pro strukturní biologii centra BIOCEV a předseda České společnosti pro strukturní biologii Ing. Jan Dohnálek, Ph. D.





Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 04:50

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze