Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Analýza VŠ má určit perspektivní obory a nasměrovat miliardy z EU

Analýza VŠ má určit perspektivní obory a nasměrovat miliardy z EU

Praha 9. srpna (ČTK), autor: kli vju mal

Ministerstvo školství si nechá zpracovat studii, jaké obory budou v budoucnu potřeba na trhu práce. Studie za šest milionů korun má pomoci ministerstvu určit, do jaké oblasti směřovat dotace EU po roce 2014. Úřad nyní vypsal výběrové řízení na zpracování analýzy za šest milionů korun. Materiál, jehož vznik je hrazený z prostředků EU, má také přinést inspiraci ze zahraničí ohledně reformy vysokých škol.

    "Bez těchto analytických podkladů včetně včleněné komparativní analýzy nelze kvalifikovaně nastavovat směr, jakým má podpora z evropských prostředků po roce 2014 pokračovat," tvrdí úředníci. Data prý potřebují pro nastavení financování univerzit a také k připravovanému rozdělení škol na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované.

    "Studie by měla také zmapovat budoucí potřeby trhu práce a měla by ukázat, v kterých oblastech bude poptávka po absolventech vysokých škol, dle jejich oboru a typu studia," stojí v zadávací dokumentaci. Ministerstvo chce zjistit, nakolik zaměstnavatelé využívají takzvaných dodatků k diplomu a jaká je nabídka a poptávka po vzdělávacích kurzech pro dospělé, které organizují vysoké školy.

    Podobné statistiky už sice shromažďuje Středisko vzdělávací politiky pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, podle Kateřiny Savičové z ministerstva jsou ale nyní potřeba "náročná kvalitativní šetření". Osloveni budou kromě vysokých škol i sami studenti a absolventi a také zaměstnavatelé.

    Materiál se zaměří i na spolupráci vysokých škol s firmami a vývojářským průmyslem. V této oblasti prý mají školy značné mezery. Spolupráce totiž nespočívá jen ve společných výzkumech, ale také třeba ve vzájemných odborných konzultacích a poradenství.

    Protože ministerstvo už řadu let, a zatím stále neúspěšně, připravuje změny v systému vysokého školství, chce také v analýze zmapovat reformy na univerzitách v zemích EU a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).


    Studie by měla být hotova nejpozději do poloviny příštího roku. Výstupy by měly být použity také při přípravě Strategie rozvoje vzdělávání v ČR do roku 2020.


Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 04:40

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze