Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzity budou dostávat víc peněz podle kvality, říká Nečas

Univerzity budou dostávat víc peněz podle kvality, říká Nečas

1. 10. 2012; zpravy iDNES.cz, rubrika: Domácí; Autor: Jan Jiřička

Při financování vysokých škol bude více než dosud rozhodovat jejich kvalita. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách, o které bude podle premiéra Petra Nečase vláda jednat do konce roku. Uvedl to v pondělí na České zemědělské univerzitě v Praze při zahájení nového akademického roku.

Školy v současnosti dostávají osmdesát procent prostředků od státu podle počtu studentů, zbývajících dvacet procent podle kvality, která se určuje podle počtu mezinárodních výměn či úspěšnosti absolventů. "Ukazatelé kvality musí být posíleny," prohlásil Nečas.

Vysoké školy by podle ministra školství Petra Fialy měly část peněz dostávat na tříleté cykly, plánují se změny i v udělování akreditací. "Rozpočet univerzit byl dříve nesystémově krácen, finanční prostředky na jednoho studenta dramaticky klesaly," uvedl ministr.

Podle jeho prvního náměstka Jiřího Nantla se podíl financí podle kvality zvýší na zhruba dvacet pět procent. "Cíl je každý rok to o pár procent zvyšovat. Je ale jasné, že největší objem prostředků zůstane vázán na počet studentů," řekl Nantl iDNES.cz.

Další příjem by vysokým školám mělo zajistit zápisné, jehož zavedení Nečasova vláda plánuje. "O jeho výši a zavedení se povede intenzivní diskuse. Je potřeb najít rozumnou úměru, každý student by měl přispět na své studium," řekl premiér.

Fiala zdůraznil, že s chystanými reformami vysoké školy musí souhlasit a vyzval je ke spolupráci. "V loňském akademickém roce byl v akademickém prostředí nebývalý neklid a napětí," připomněl ministr protesty vysokoškoláků, které v únoru vyvrcholily Týdnem neklidu.

Podle Nečase ohledně reformy vysokých škol probíhala nedostatečná komunikace, která se však podle něj zlepšila právě s nástupem Fialy, jenž letos v květnu nahradil Josefa Dobeše. Nečas: Bakalářské studium musí být plnohodnotné

Premiér se s Fialou shodl, že je nutné upravit systém škol tak, aby se některé více zaměřovaly na vědu a výzkum další připravovaly studenty na jejich budoucí zaměstnání.

"Každý nemá schopnosti a znalosti, aby mohl studovat magisterské studium, které musí mít větší prestiž než dnes. Bakalářské musí být plnohodnotné studium," doplnil Nečas s tím, že každý zájemce o studium musí dostat šanci.

Změny se chystají i při udělování profesorských titulů, které budou nově více vázané na konkrétní školu. "Dochází k honbě za tituly a létajícím profesorům, takový systém není udržitelný," uvedl Nečas.

Ministr dodal, že se během posledních deseti let zvýšil počet vysokoškolských studentů z 220 na téměř 400 tisíc a roční počet absolventů stoupl z třiceti na devadesát tisíc, ale že Česko zároveň patří v rámci OECD k zemím s nejnižšími výdaji na vzdělávání.

Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer očekává od vlády a ministra školství jasnou koncepci výdajů na vysoké školy a transparentní čerpání evropských fondů. "Změny musí být propojené. Pokud by byly izolované, nepovede to k dobrému výsledku," doplnil předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Zahájení akademického roku se kromě Nečase a Fialy účastnili také všichni rektoři vysokých škol, pražský primátor Bohuslav Svoboda či předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. V Česku funguje 75 vysokých škol, zhruba dvě třetiny představují soukromé subjekty.


Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 04:33

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze