Vysokoškoláci vyšli do ulic
Žádali další miliardy pro VŠ
Smuteční a zároveň protestní pochod studentů a pedagogů vysokých škol včera prošel dvakrát pod okny Sněmovny zrovna v době, kdy tu poslanci rozhodovali o státním rozpočtu na příští rok. Akademici jim přišli říct, že vysoké školství je dlouhá léta podfinancované a že "takto už to dál nejde". Žádali, aby jim poslanci neubírali z jejich rozpočtu, ale aby naopak v dalších letech vysokým školám podstatně více přidali. Za zvuku bubnů a provolávání hesel jako "Otevřete oči, naše školy končí", "Poslanci, styďte se a bojte se" či "Včera Olomouc, dnes Praha a zítra přitvrdíme" vyrazil odpoledne průvod tří set akademiků z Valdštejnského námětí Sněmovní ulicí až na Malostranské náměstí. Stejnou trasou se pak vrátil zpět. Delegace akademiků - někteří oděni ve stylové černé - se mezitím ve Sněmovně snažila poslancům předat dokument "Pitevní zpráva českého školství", kde líčí příčiny úmrtí vysokých škol. Chtěli přidat popel z pohřbu vysokých škol, který den předtím uspořádali studenti v Olomouci, a také sladké rakvičky zpodobňující budovy 24 českých vysokých škol. Rektoři, pedagogové a studenti žádali spolu s ministerstvem pro příští rok pro vysoké školy o 5,2 miliardy korun navíc proti letošnímu rozpočtu.
(Pokračování na str. 3)
(Pokračování ze str. 1)
Nakonec ale dostanou 1,7 miliardy korun na běžné výdaje a 900 miliónů na investice a platy. Vysoké školy po včerejšku nepřijdou o 150 miliónů korun, které jim poslanci rozpočtového výboru vzali a převedli na jiné účely. Ministryně školství Petra Buzková je ale musí pro ně najít ve svém vlastním rozpočtu. Mimo jiné bude kvůli tomu muset propouštět zaměstnance ze svých přímo řízených organizací, jako jsou výzkumné ústavy.
Budovy chátrají, nejsou učebnice
Akademikům ale včera zdaleka nešlo jen o oněch 150 miliónů. "České vysoké školství je dlouhodobě těžce podfinancované, budovy škol se rozpadají a učí se v nevyhovujících podmínkách. Chybějí učebnice a platy učitelů jsou nevyhovující. Hrozí navíc, že na další léta bude růst prostředků pro vysoké školy nulový - tak aspoň vypadá výhled ministerstva financí," prohlásil včera šéf Vysokoškolského odborového svazu František Barták. Pokud to tak půjde dál, hrozí podle něj, že české vysoké školy a jejich absolventi neobstojí v konkurenci zemí Evropské unie. "Požadujeme proto, aby to, co se letos nepodařilo - podstatně vyšší přídavek - politická reprezentace zajistila pro rok 2005," prohlásil Barták. Rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm řekl, že kdyby příští rok vysoké školy dostaly, co požadovaly, povedlo by se jim dostat se na úroveň rozvinutých evropských zemí do tří čtyř let. Pokud ale politická reprezentace stesky vysokých škol nevyslyší a citelně v příštích letech nepřidá, budeme podle rektora Evropu dohánět desítky let.
Už vám nevěříme
Se studenty a pedagogy si přišel promluvit šéf školského výboru Sněmovny Walter Bartoš (ODS). Ten je ujistil, že podporuje jejich požadavky a že ODS považuje vysoké školství za prioritu. A až "zvítězí ve volbách", dokáže to i činy. "Už teď ODS navrhovala zvýšit rozpočet vysokých škol na rok 2004 ještě o 2 miliardy navíc, ale ostatní politické strany to nepodpořily," tvrdil Bartoš a zakousl se do rakvičky "Masarykova univerzita", protože, jak řekl, tuto školu v minulosti navštěvoval. Pedagog Petr Bilík z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci po něm ale okamžitě vystartoval: "My vám až tak nevěříme. Bojíme se, že se problém vysokých škol opět stane předmětem politického handlování. Byli bychom rádi, kdyby sliby o tom, že vysoké školství je prioritou, konečně přešly i v činy." Do křížku se poté Bílek a celá delegace dostali s poslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL), která hájila vládní koalici slovy: "Uznávám, že vaše platy nejsou dostatečné, že potřebujete více financí ,ale nemůžete tvrdit, že je vysoké školství v krizi. Pro příští rok vysoké školy dostanou celkem o 2,6 miliardy korun navíc proti letošku (to činí 15,2 miliardy)." Pedagogové reagovali, že její tvrzení vůbec nevycházejí z reality. Protože další poslance se jim nepodařilo kontaktovat, studenti nakonec popel z vysokých škol rozprášili před Sněmovnou a cedulí s "Pitevní zprávou" zakryli poslanecký bankomat na peníze. Jen rakvičky poslancům ve vrátnici Sněmovny nechali. Pro místopředsedu rozpočtového výboru Michala Krause (ČSSD), který navrhl snížit rozpočet vysokých škol o 150 miliónů korun, dokonce připravili tři speciální s jeho jménem. Šéf odborů Barták řekl, že akce byla největším protestem akademiků za posledních čtrnáct let, a pokud politici nevyslyší jejich požadavky, oni přitvrdí.
Politici slíbili víc
Ministryně Buzková při příchodu do Sněmovny na hlasování o rozpočtu demonstrující akademiky ubezpečila, že jejich požadavky podporuje. "Rozumím tomu, že studentům a pedagogům vadí dlouhodobé podfinancování veřejných vysokých škol, i to, že - byť symbolickým způsobem - poslanci sáhli na peníze vysokých škol. Pro rok 2004 se nám ale podařilo získat o něco víc než 2 miliardy korun, což umožní provést některé reformní kroky, ale bohužel se nepodaří provést reformu v úplném rozsahu," řekla Právu Buzková. Dodala, že se bude snažit v další letech získat pro vysoké školy víc finančních prostředků ze státního rozpočtu, ale i formou podpory od podniků a firem. Naopak ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) včerejší protest odmítl. "Byl by oprávněný v situaci, kdybychom dali vysokým školám stejně nebo méně, ale my jim dáváme víc, než mají v letošním roce," řekl novinářům. Že budou na vysoké školy v dalších letech myslet, se zapřísáhli místopředseda rozpočtového výboru Kraus a šéf KDU-ČSL a šéf rozpočtového výboru Miroslav Kalousek. Kraus řekl Právu, že růsty financí pro vysoké školství budou v průběhu tří let "rozhodně vyšší" než do jakékoliv jiné oblasti. "Nárůsty se budou rok od roku zhruba zdvojnásobovat až do roku 2006. Jestliže tedy na rok 2004 je to nárůst přes 2 miliardy, pak v roce 2005 dostanou asi 4 miliardy navíc. Takový záměr existuje, státní rozpočet je schopen to akceptovat, ale vysoké školy musí samy být schopny tyto prostředky účelně využít," zdůraznil Kraus. Kalousek komentoval včerejší demonstraci a požadavky vysokých škol pro Právo slovy: "Musí si uvědomit, že kvalitu nelze zajistit jen objemem, ale také tak, že budou s penězi dobře hospodařit." Uznal ale, že vysoké školy jsou podfinancovány a že je nezbytné navyšovat objem peněz, které do této oblasti půjdou. "V rozpočtu na rok 2005 musí být vidět celkové snižování vládních výdajů, ale v rámci toho také navýšení prostředků pro vysoké školy. Ale konkrétní čísla vám teď neřeknu," dodal Kalousek.