Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Lékaři umí leukemii léčit stále lépe

Lékaři umí leukemii léčit stále lépe


Dobrá zpráva na úvod: jakkoli je leukemie zákeřná, jde o chorobu poměrně vzácnou a možnosti léčby se zlepšují. Nevýhodou choroby je, že na rozdíl třeba od infarktu nebo infekcí neexistuje možnost, jak se před případnou leukemií předem chránit.
"Není totiž tak úplně jasné, co ji způsobuje," říká hematolog Karel Indrák z olomoucké fakultní nemocnice. Například u chronické myeloidní leukemie je známé, že ji může vyvolat radiace, ale naprostá většina nemocných žádným zářením zasažena nebyla.

Léčba: možností je víc

Při volbě vhodného druhu léčby záleží, jaký typ nemoci pacienta trápí. Akutní leukemie se léčí chemoterapií a lze ji tak v podstatě vyléčit. Někdy lze i zde uvažovat o transplantaci dřeně nebo vlastních kmenových buněk. "U chronických připadá v úvahu transplantace nebo moderní léky," vysvětluje profesor Indrák. Transplantace je dosud jedinou metodou,
jíž se dá chronicky nemocný pacient uzdravit, avšak s věkem stoupá riziko, že se to nepovede.
Naštěstí už mají čeští pacienti k dispozici nejmodernější lék na jeden typ chronické leukemie, Glivec, který výrazně prodlužuje život s nemocí - dosavadní metody jim dávaly šanci na sedm let života, Glivec minimálně na třináct. "A je možné, že mezitím se objeví další léky," odhaduje olomoucký hematolog.

Mnohem větší šance

Obrovský pokrok zaznamenala léčba všech typů leukemie - před dvaceti lety se podařilo vyléčit méně než deset procent pacientů s akutní myeloidní leukemií, nyní je to skoro polovina. Před čtyřiceti lety se podařilo vyléčit patnáct, maximálně dvacet procent dětí s lymfoblastovou leukemií, dnes je to téměř 90 procent. Navíc pacienti nemusí trpět úpornými bolestmi kostí, které někdy leukemii provázejí. "Umíme je velmi účinně tlumit," popisuje onkolog Pavel Klener z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. *

Slavní pacienti

Leukemie stejně jako příbuzné nemoci krvetvorby je sice poměrně vzácné onemocnění, nicméně na druhou stranu v podstatě neexistuje způsob, jak jí předejít.
Naštěstí stoupají šance na vyléčení. S leukemií bojují či bojovaly některé známé osobnosti.

Onemocněl jednou formou chronické leukemie, čímž de facto skončila jeho kariéra v NHL. Z nemoci se nakonec uzdravil díky transplantaci kostní dřeně ta se hodí nejlépe právě pro mladé pacienty, jako je on, u starších lidí stoupají rizika, a proto lékaři někdy raději volí konzervativní léčbu pomocí léků.

Miloš Holaň
hokejista

Nakonec podlehl leukemii, ale původně měl myelom, což je příbuzné zhoubné onemocnění krvetvorby, které se u něj nečekaně přeměnilo v leukemii. Jeho někdejší kolega Jiří Grossmann zemřel na lymfom, což je také zhoubné onemocnění krvetvorby.

Miloslav Šimek
herec

Chronické leukemii nakonec podlehl, přesněji řečeno zemřel na infekci po transplantaci kostní dřeně, kdy je organismus mimořádně oslabený. Dnes už existuje na tuto formu nemoci lék, který sice na rozdíl od transplantace pacienta úplně neuzdraví, ale zbaví jej potíží a o mnoho let prodlouží jeho život.

Josef Lux
politik

Trpí chronickou leukemií, sám si zaplatil léčbu v australském Sydney, takže stále může pracovat a nemoc jej výrazně neomezuje.

Jan Musil
moderátor

S leukemií bojoval také Peter Scherhaufer, režisér brněnského Divadla Husa na provázku, který nemoci podlehl v roce 1999, muzikálový zpěvák Dan Vašut také nedávno boj s nemocí prohrál. Ze zahraničních osobností leukemií překonal španělský tenorista José Carreras.

***

Co je to leukemie

* leukemie je zhoubné onemocnění krvetvorby. Kromě leukemie mezi ně patří Hodgkinova choroba, lymfom, myelom atd.
* při leukemii se tvoří nadměrné množství nádorových bílých krvinek v kostní dřeni, které se šíří do těla, dřeň už nedokáže produkovat normální buňky.
* v zemi ročně leukemií onemocní 1000 lidí, příbuzné nemoci jsou méně časté
* leukemie se dělí na akutní a chronickou a dále podle toho, jaký typ buněk postihuje
* příznaky jsou různé, opět závisí na typu nemoci, mnoho z nich je typických pro spoustu dalších, méně závažných chorob (patří sem mimo jiné pocení, únava, nechutenství, hubnutí, teplota, tlak v levém podžebří, akutní leukemie zprvu vypadají jako banální infekce)
* dosud nebylo prokázáno, že by si někdo přivodil leukemii nadměrným stresem, špatnou výživou či jakkoli jinak, ale je možné, že například kouření zvyšuje riziko onemocnění


Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 03:30

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 17.05 2024 17:40 , © Univerzita Karlova v Praze