Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzita si hraje na cestovní kancelář

Univerzita si hraje na cestovní kancelář

Tisíce pražských vysokoškoláků dnes zjistí, že na ně nezbyla kolej. Lůžka přitom ještě jsou, ale pro turisty


Přes prázdniny to tak dělají všude: prázdné vysokoškolské koleje se promění v levné hostely a vydělávají na turistech. V Praze to tak ovšem funguje po celý rok.


Praha - Marek Dluhoš je z Ostravska a studuje až v Praze: z domova do školy to má kolem čtyř set kilometrů. Student pátého ročního pravoslavné teologie Univerzity Karlovy je ideálním adeptem na přidělení koleje. Státem dotované studentské lůžko na něj ovšem už od loňska nevybývá. Svůj pokoj na koleji musel vyklidit turistům.

Z šesti pater budovy koleje v pražské Petrské ulici jsou pro hosty vyčleněna už tři. Lůžek vyčleněných na pražských kolejích pro hotelové služby napočítala MF DNES přes dvě stě. A to zhruba polovina kolejí odmítla údaj poskytnout. Pro správu kolejí je pronajímání pokojů za tržní cenu lukrativní. Tak třeba na koleji v Petrské, která je v centru města, platí student za lůžko 45 korun na den. A turista desetinásobek.


Škola: není to pro turisty


Že by lůžka na kolejích během školního roku vyčleňovala přímo pro turisty, univerzita popírá. "Jsou pro potřeby školy. Máme spoustu mezinárodních kontaktů, které potřebujeme udržovat. Ta lůžka jsou pro hostující profesory, lektory a podobně. Teprve když některé toto lůžko není jistou dobu obsazeno, je nabídnuto k ubytování osobám mimo univerzitu za tržní cenu," tvrdí mluvčí univerzity Václav Hájek.

MF DNES si však ověřila, že tomu tak není. V tomto týdnu si bez problémů v předstihu rezervovala nejdřív osm a pak dalších šestnáct míst na kolejích v centru Prahy. A to na říjen a listopad, kdy už běží školní rok. "Jestli se může stát, že bychom vám rezervaci zrušili kvůli nějakému univerzitnímu hostu? To v žádném případě," ujistila redaktorku listu referentka správy kolejí Libuše Živnůstková.

Totéž zjistili i studenti, kterým se to nelíbí. "Na moji stížnost, že ubytovávají turisty, mi také řekli, že to jsou hosté školy. Tak jsem zavolal na správu kolejí a objednal si ubytování na listopad pro šest svých kamarádů z Ameriky. Ještě jsem si mohl vybírat," říká Dluhoš.


Ministerstvo nepomůže


Univerzita svým počínáním žádný zákon neporušuje: koleje jí patří a může si s nimi dělat, co chce. Pokud nepožaduje na neobsazená lůžka dotace od státu, což nedělá.

"My proti tomu nijak zasáhnout nemůžeme. I když si samozřejmě myslím, že koleje jsou určené vysokoškolákům," podivuje se počínání školy náměstek ministryně školství Petr Kolář.

"Je to sprosťárna," říká Dluhošova o rok mladší spolužačka Alice Marcisová, která je také ze severní Moravy. I ona si loni musela sbalit kufry na Petrské a přestěhovat se na o poznání méně pohodlnou kolej na sídlišti Jižní Město. "Byla jsem nakonec ráda, že jsem vůbec nějaké místo dostala," říká dívka.

Nynější systém, kdy stát dotuje přímo koleje, o které tisíce studentů žádají marně, považuje podle čerstvého výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd za nespravedlivý 78 procent vysokoškoláků. A stejné procento chce, aby jim stát začal příspěvek na bydlení vyplácet na dlaň.


Kupčí se na vaší škole s kolejemi? Mailujte na: jana.blazkova@mfdnes.cz, nebo telefonujte na číslo 225063009


***


Jak vidí bydlení na kolejích studenti


* 78 procent studentů si přeje, aby stát přestal dotovat koleje a příspěvek na bydlení vyplácel přímo jim. (Reformu financování kolejí podporuje dokonce i 65 procent studentů, kteří místa na kolejích dostali.)


* Místo na koleji loni nezískalo 22 procent žadatelů.


* 62 procent z těch studentů, kteří nezískali místo na koleji, ačkoli o ně žádali, bydlí v pronajatém bytě. To ve srovnání s těmi, kteří mají kolej, zvyšuje jejich průměrné náklady na bydlení o 1200 Kč měsíčně. Musí si tedy při studiu více přivydělávat: průměrný měsíční výdělek studenta, který žádal o kolej a získal ji, činí 1069 Kč. Ti, kteří o kolej žádali a neuspěli, si měsíčně přivydělávají v průměru 3996 korun.


* Kde studenti bydlí:


na koleji 42,7 %

doma u rodičů 36,5 %

v pronajatém bytě 12,8 %

ve vlastním bytě 2,6 %

jinde 5,4 %


* Průměrné měsíční životní náklady studentů:


bydlení 1050 Kč

doprava 783 Kč

strava 1139 Kč

celkem 2972 Kč


Zdroj: Výzkum Studium na vysoké škole 2004, který zpracoval Sociologický ústav Akademie věd ve spolupráci se Studentskou komorou Rady vysokých škol. Dotázáno bylo 4100 studentů vysokých škol z celé ČR


PRO CIZINCE. Univerzita Karlova pronajímá přes léto lůžka cizincům. MF DNES se bez problémů podařilo objednat si ubytování na kolejích v centru Prahy i v říjnu a listopadu, tedy uprostřed akademického roku.

FOTO: MAFA - DAVID NEFF



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 03:54

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 13.12 2024 12:42 , © Univerzita Karlova v Praze