BRATISLAVA 8. srpna (ČTK/Pravda) - Nová maturita poškodila Slováky u přijímaček na některé české vysoké školy. I když u maturit obstáli velmi dobře, za své vysvědčení Slováci v Česku nedostali žádné body. Ty jim pak chyběly do celkového počtu a tito uchazeči na školy nebyli přijati, píše dnes slovenský list Pravda.
Některé fakulty českých univerzit totiž žádaly slovní hodnocení "zkoušky dospělosti", na slovenském vysvědčení se však od tohoto roku uvádí pouze výsledek v procentech. V dokumentu se nepíše, zda žák maturoval s vyznamenáním nebo ne, což některé
školy požadují.
Právě kvůli vysvědčení se na školu nedostal Marián Malec z východoslovenského města Sečovce. "Dělal jsem přijímačky v Praze na práva na Karlovu univerzitu. Skončil jsem dva body pod limitem přijetí," řekl. "Kdybych ale měl na vysvědčení napsáno, že jsem maturoval s vyznamenáním, což je i pravda, dostal bych za to pět bodů a měl bych o tři body více, než stanoví limit," upřesnil.
Slovenské ministerstvo školství však popírá, že se slovenští maturanti v Čechách dostali do nevýhodného postavení. "Jde o ojedinělé fakulty a náš resort v této věci poslal ministerstvu ČR pro vysoké školy převodník pro hodnocení slovenského maturitního vysvědčení," řekla mluvčí ministerstva školství Monika Murová.
Český resort školství potvrdil, že převodník dostal a poslal ho všem vysokým školám. "Je v pravomoci každé fakulty, zda ho přijme či nikoli," konstatoval mluvčí Ondřej Gabriel.
Právnická fakulta Karlovy univerzity převodník nevzala v potaz a pět bodů dostal pouze uchazeč, který měl na vysvědčení výslovně napsáno, že prospěl s vyznamenáním. "Rozhodl o tom akademický senát. Převodník nebyl pro všechny předměty, nešlo ho proto použít, tak jsme k němu nepřihlíželi," vysvětlil proděkan fakulty Jiří Hřebejk.
Jsou ale také školy, které stejně jako na Slovensku u přijímaček za vysvědčení nedávají žádné body. Stačí pouze, aby uchazeč udělal maturitní zkoušku. "Maturitní vysvědčení nebereme v potaz. Pro přijetí máme vytvořena vlastní kritéria," řekl Tomáš Navrátil ze studijního oddělení Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně.
Středoškoláci na Slovensku letos poprvé maturovali podle nového systému. Zkouška se skládala z externí části, kterou připravilo a vyhodnocovalo ministerstvo školství. Za interní část odpovídaly zase školy. Jak žák uspěl z maturitních předmětů, se pro obě části na vysvědčení uvedlo pouze v procentech, celkové slovní hodnocení chybí.
Většina zemí EU podle Murové má stejný model hodnocení maturantů jako Slovensko. "Letos ho zavedli i v Polsku či Maďarsku. Budou se mu přizpůsobovat i tam, kde se novou maturitu ještě jenom chystají zavést. Jednoznačný trend je objektivizovat maturitní vysvědčení, ne naopak," dodala.
Vysoké školy v Evropě zajímají přesné výsledky z jednotlivých předmětů, hodnocené externí formou. "Navíc od příštího roku přibude na maturitních vysvědčeních i takzvaný percentil, číslo, které bude udávat informaci o umístění studenta z celkového počtu maturujících v daném předmětu," upřesnila mluvčí.
ima mka hej
|