Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Na čem mohou studenti ušetřit

Na čem mohou studenti ušetřit

Komu by se nelíbilo platit nižší daně, mít levnější účet v bance, chodit na oběd za třicet korun a kulturu si užívat za polovic co ostatní. Takové možnosti mají studenti středních nebo vysokých škol.

Každý měsíc dá podle posledního šetření statistického úřadu rodina studenta staršího 18 let za jeho živobytí 9000 korun. Řada rodičů vysokoškoláků však potvrdí, že jejich výdaje jsou ještě vyšší. Školné za jeden semestr na soukromých vysokých školách stojí nejméně 20 tisíc korun. Ze státních vysokých škol je hodně nákladné studium na technických oborech, medicíně či uměleckých směrech.

Ulevit rodičovské kapse mohou studenti v mnoha případech sami, pokud využijí všech slev a výhod. Často však o nich nevědí.

Na celodenní jídlo v menze stačí 50 korun

Padesát korun za celodenní stravování? Vysokoškolák si ho může zařídit, pokud bude jíst v menze. Cena snídaně začíná na 11 korunách, na oběd stačí 15 korun a na studenou večeři o korunu více. Tak levně se student, pokud nebude jen o suchých rohlících a jogurtu, jinde - ani doma - nenají.

S bydlením je to horší. Ceny za ubytování na kolejích poskočily vzhůru, někde i dost výrazně. Například na Západočeské univerzitě v Chebu stojí jednolůžkový pokoj místo dosavadních 1470 od tohoto semestru 2370 korun. Lůžko na koleji se sice dá sehnat i za 900 měsíčně, není však možné mluvit o pohodlí. Společný pokoj s osmi či devíti kolegy jím rozhodně není. Příspěvek, který od tohoto školního roku bude stát dávat přímo vysokoškolákům, náklady na bydlení rozhodně nepokryje, výhodou však je, že ho mohou využít i na bydlení v soukromí. To však vyjde až na výjimky dráž než koleje. Pokud zůstaneme v Chebu, pronájem bytu 1+1 i se službami se dá sehnat za 5500 korun.

Banky i operátoři dávají slevy

Všechny velké banky nabízejí studentům konta za zvýhodněných podmínek. Poplatky jsou nižší než u účtů pro dospělé, studentům často odpouštějí částky za vedení účtu, peníze na kontech jsou lépe úročeny, platební karta a mnohdy i několik výběrů z bankomatů je zdarma. Studenty si předcházejí také telefonní operátoři. T-Mobile a Eurotel pro ně mají speciální tarify.

Daně, sociální dávky, slevy

Rodiče studentů mohou počítat s daňovou úlevou - ta je stanovena na 6000 korun za rok. Pokud si student vydělává sám, může zvýšit nezdanitelnou částku o 11 400 korun na celkových 49 440 korun. Student - podnikatel také může počítat s tím, že se ho netýká ustanovení zákona o minimální dani. Zdaní jen ty peníze, které si skutečně vydělal. Tam, kde nejsou vysoké příjmy, mohou studenti počítat s přídavkem na dítě, o který žádají, pokud jim je více než 18 let, sami na obecním úřadě.

Na studenty čeká spousta slev. Nejsnáze jich dosáhnou, když si vyřídí některou mezinárodní slevovou kartu. V Česku jsou rozšířené tři typy: ISIC, Euro 26 a Alive. Poslední přitom není pouze pro studující - nabízí však méně výhod.

Podmínkou je být studentem

Základní podmínkou pro přiznání studentských slev je obvykle studium v řádné formě.

Druhou podmínkou je věk. Obvyklou spodní hranicí u středoškoláka je 14 až 15 let. Nárok na studentské slevy se nejčastěji uznává do 26 let.

Jsou však i výjimky: kdo chce třeba levný účet, nesmí překročit třicítku - alespoň u Komerční banky, České spořitelny a Živnobanky. Naopak GE Money Bank omezuje přístup ke studentskému účtu 24 lety věku.

Jolana Nováková, Lenka Vichnarová


Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 03:18

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze