Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Nestoři a zakladatelé české vědy dostali medaile Josefa Hlávky

Nestoři a zakladatelé české vědy dostali medaile Josefa Hlávky

Lužany (Plzeňsko) 16. listopadu (ČTK) - Pět nestorů a zakladatelů české vědy a umění dostalo dnes v Lužanech na Plzeňsku Medaili Josefa Hlávky za celoživotní činnost. Nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových zároveň už tradičně udělila cenu Josefa Hlávky spojenou s 20.000 korunami devětatřiceti nejlepším studentům pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladým talentovaným vědeckým pracovníkům Akademie věd.

Medaili získal zakladatel české dětské onkologie, pedagog Josef Koutecký a historik, znalec středoevropského i českého středověku Ivan Hlaváček. Nositelem medaile se stal také dlouholetý uznávaný odborník v oblasti materiálového inženýrství Ivan Nedbal a Vladimír Vavřínek - významný byzantolog a ředitel Slovanského ústavu Akademie věd. Medaile patří také přední představitelce českého loutkového divadla a spoluautorce nové podoby vysokoškolského studia loutkového divadla na Divadelní fakultě AMU Markétě Kočvarové - Schartové. Představitelé nadace zároveň na lužanském Hlávkově zámku podepsali memorandum o spolupráci mezi nadací a Národní univerzitou Jurie Feďkoviče z Černovic na Ukrajině. "Univerzita sídlí v komplexu historických budov, který v polovině 19. století postavil Josef Hlávka pro metropolitu řecko-pravoslavní církve," řekla ČTK tajemnice nadace Dagmar Rýdlová. Kromě toho nadace předala pravidelné, takzvané trvalé legáty Josefa Hlávky: městu Přeštice 100.000 korun, gymnáziu v Klatovech 80.000 korun a Národnímu technickému muzeu v Praze 100.000 korun.

Architekt Josef Hlávka žil v letech 1831 až 1908. Část života prožil v zámku v Lužanech, který si nechal přestavět pro sebe. Hlávka proslul mimo jiné stavbou vídeňské opery, činžovních domů, paláců a kostelů, projektoval i pražskou Zemskou porodnici. Zasloužil se o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Věnoval veškerý svůj majetek nadaci pro podporu české vědy a umění. Majetek odkázal prostřednictvím Nadání dobročinným účelům. Od roku 1991 přiznala správní rada nadace studentům, mladým vědeckým pracovníkům a umělcům příspěvky za víc než 44 milionů korun.

Lada Pešková jpt


Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 02:57

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze