Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzita Karlova otevírá unikátní pedagogicko-výzkumnou laboratoř

Univerzita Karlova otevírá unikátní pedagogicko-výzkumnou laboratoř

V úterý 19. ledna 2010 v 15:00 hod. bude na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (José Martího 31, Praha 6, budova E, suterén) slavnostně otevřena první Pedagogicko-výzkumná laboratoř katedry plavání a plaveckých sportů ve střední Evropě. Studenti a pedagogové FTVS UK budou mít od ledna k dispozici mimořádné zařízení, které bude sloužit především k důkladnému výzkumu všech aspektů plavání. (Tisková zpráva, 13. ledna 2010 )

Základem této laboratoře je speciální průtokový bazén, který umožňuje široké studijní využití. „Pomocí 3D kamerových systémů lze například hodnotit techniku plavání, fyziologické aparatury pomohou stanovit funkční a energetickou náročnost plavání při různých rychlostech a technikách plavání. Zařízení umožňuje posuzovat zapojení různých svalů a svalových skupin a řešit různé kinematické a biofyzikální problémy plavání,“ vysvětluje doc. Jan Heller, proděkan pro vnější vztahy FTVS UK.

Univerzita Karlova však plánuje mnohem širší využití laboratoře. Vedle studentů a sportovců budou mít možnost vyzkoušet si její účinky také zdravotně postižení či oslabení lidé.

Výstavba pedagogicko-výzkumné laboratoře byla dokončena v prosinci loňského roku. „Že jde o vybavení vskutku mimořádné, dokládá i skutečnost, že se podobné systémy vyskytují zatím pouze v západoevropských státech a ve Skandinávii, ve středoevropském kontextu je tedy pedagogicko-výzkumná laboratoř Univerzity Karlovy opravdu ojedinělým zařízením,“ dodává rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Detailní informace k nové laboratoři a jejímu využití poskytne:

PaedDr. Tomáš Miler, vedoucí katedry plaveckých sportů FTVS UK

ExternĂ­ odkaz miler@ftvs.cuni.cz

Za správnost:

Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK

Univerzita Karlova v Praze

tel: +420 224 491 248

e-mail: ExternĂ­ odkaz pr@cuni.cz

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova byla založená v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost nebo pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita má přes 7 500 tisíce zaměstnanců, z toho 4 000 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje přes 51 000 studentů (což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR), kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s takřka 660 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje přes 18 000 studentů, v magisterských 25 000 studentů a v doktorských přes 7 000 studentů. Více než 6 000 studentů jsou cizinci. Nejrůznější kursy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 15 000 účastníků. Zásadní důraz klade univerzita na mezinárodní spolupráci s prestižními vzdělávacími a vědeckými institucemi. UK uzavřela celkem 450 bilaterálních smluv a 190 mezinárodních partnerských smluv se zahraničními univerzitami.









Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 17:10

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 24.04 2025 16:21 , © Univerzita Karlova v Praze