Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Tloušťka je týrání!

Tloušťka je týrání!


Obézních dětí přibývá. Přemíra jídla jim přináší nemoci a zkracuje život. Dá se s tím něco dělat?


Velkou Británií nedávno otřásl případ Connora McCreadieho, který ve svých osmi letech vážil metrák. Jeho matka byla obviňována z týrání dítěte, bránila se však, že hoch má stále hlad. Myslíte, že u nás by se takové případy nenašly?


„Možná by nebyly tak drastické, určitě ale hodně podobné,“ je přesvědčen dětský lékař MUDr. Martin Burian. „Pokud vím, tak na toho britského chlapce se pozornost soustředila proto, že o něm jeho matka nechala natočit televizní dokument. Kdyby se neobjevil na obrazovce, pes by po něm neštěkl.“


Žaloba, nebo zanedbání péče?


Nejtlustší děti světa jsou dnes v USA a ve Velké Británii. Je zajímavé, že k nim v těchto státech přistupují velmi odlišně. Za oceánem už proběhlo několik procesů, v nichž bývalé překrmované děti žalovaly rodiče za špatnou péči, která jim přinesla nemoci i snížené společenské uplatnění. A vysoudily odškodné!

V ostrovní zemi se naopak snaží problém vyřešit v době, kdy to ještě jde. Špatnou výživu se pokoušejí definovat jako zanedbání povinné péče, ublížení na zdraví nebo týrání a vše může vyústit v přesun dítěte do státní péče. Zatím se to avšak moc nedaří, Connorova matka nakonec „dostala ještě jednu šanci“ a kluka jí nechali. Bude však pod dozorem: pokud by totiž hoch v tempu tloustnutí nepolevil, nedožil by se zřejmě ani třicítky!

„U nás jsem zatím o tak vyhrocené situaci neslyšel,“ říká Martin Burian. „Předpokládám však, že je to pouze otázka času. Nejde tu ovšem jen o překrmování dětí, nýbrž i o jejich nevyváženou výživu způsobenou příslušností rodičů k některým exotickým sektám či filozofiím. Ono takové veganství odmítající maso a vejce se na vývoji dítěte také může pěkně podepsat. Mimochodem, zaznamenal jsem už i rodičovské úvahy, podle nichž by stálo za to posvítit si na stravování ve školních jídelnách. Můžu je však ujistit, že v tomto ohledu je na tom naše země velmi dobře. Nemáme sice ve školách povinné používání biopotravin jako třeba Italové, ale stravovací plány jsou sestaveny podle nejnovějších poznatků odborníků.

V souvislosti se školami by však stálo za úvahu povinné odstranění automatů se sladkostmi a přeslazenými nápoj. K tomu se už odhodlali například Francouzi a Britové.“


Nepřežijí své rodiče?


„Nadváhu má pětatřicet procent dospělých a sedmnáct procent přímo trpí obezitou,“ hlásí neradostný stav naší populace hlavní hygienik ČR MUDr. Michael Vít. Mezi dětmi má nadváhu či obezitu zhruba 20 % (téměř dvakrát víc než před pěti lety).

To je pro ně velmi nebezpečné. Jak nedávno zjistili vědci z 1. lékařské fakulty UK Praha, přemíra tuku v těle vyvolává trvalý zánět. Ten pak může vést k infarktu, mozkové mrtvici, cukrovce, vysokému tlaku, chorobám kloubů a řadě dalších nemocí. Přílišné množství tuku v těle rovněž nebezpečně mění hormonální hladiny.

Statistikové sice dnešním novorozencům prorokují dožití více než 73 (u chlapců) a 80 (u dívek) let, lékaři však namítají, že budou-li naše děti tloustnout stejně překotně jako doposud, přestanou odhady délky jejich života platit. Mnohé z nich prý budou rády, když se dokutálejí aspoň k šedesátce! „Tohle bude první generace v dějinách, která nepřežije své rodiče,“ varují sociologové. Obezita se zřejmě stane největším zabijákem obyvatel vyspělého světa 21. století; tedy pokud se nezačnou okamžitě bránit.


Víme. Ale činíme?


Jak můžeme děti před nezdravou tloušťkou bránit? Rady jsou to tak banální a tolikrát opakované, že ani nemá cenu znovu se o nich rozepisovat: zelenina, ovoce, kvalitní pečivo, mléko, málo masa a cukrů, hodně tekutin, pravidelný pohyb; však to znáte. Dokážete ale všechny ty zásady dodržovat a vyžadovat je i od svých dětí?



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 01:40

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze