Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Je výhodnější kolej, či pronájem?

Je výhodnější kolej, či pronájem?

Někdo si nemůže vynachválit kolej, jiný privát. Co student, to jiná zkušenost i názor. Co byste měli vědět, NEŽ SE NASTĚHUJETE do jednoho nebo druhého?

Asi hlavní roli v rozhodování, jestli svoje studentská léta strávit na koleji nebo v soukromí, hrají finance. Zatímco za studentskou ubytovnu zaplatíte okolo dvou tisíc korun měsíčně, u pronájmu musíte ve většině českých univerzitních měst počítat s dvojnásobkem. Jiná věc je, jestli místo na koleji vůbec seženete.

Například koleje Masarykovy univerzity v Brně mají letos beznadějně plno, na 4200 lůžek se hlásí přes 7000 studentů. Podobně je na tom i Vysoká škola ekonomická, kde poptávka převyšuje nabídku asi o 1600 žádostí. Naopak Koleje a menzy Univerzity Karlovy v současné době nabízejí ještě několik desítek volných lůžek, a to v Praze, Plzni a Hradci Králové.

100 kilometrů? Dojíždějte

O tom, jestli kolej dostanete, rozhoduje vedle kapacity hlavně to, jak daleko od školy bydlíte. Každá škola však žádosti vyhodnocuje trochu jinak, a tak se může stát, že kolej nedostanete, ani když bydlíte přes 100 km od školy. Někde mají přednost studenti prvních ročníků, jinde rozhodují studijní výsledky, sociální situace nebo zdravotní stav. Některé školy umožňují, aby si studenti kolej vybrali, jiné vám lůžko samy přidělí.

Konkrétní informace najdete na webových stránkách vaší školy, případně by vám měli pomoci na studijním oddělení. Když vaší žádosti o kolej škola napoprvé nevyhoví, nevěste hlavu a zkuste ještě druhé kolo. Místo se může uvolnit, pokud jiný student na kolej z nějakých důvodů nenastoupí. Když neuspějete ani po začátku semestru, nezbývá než si začít hledat pronájem bytu.

Vyberte si samostatnou kuchyň

V Praze neseženete byt 2+1 pod deset tisíc korun. A i to je výjimečná cena. Ve stovce bytů nabízených k pronájmu byty pod 10 000 korun měsíčně spočítáte na prstech jedné ruky, většina 2+1 se pohybuje od 13 000 korun výše.

Brno je o něco málo levnější, byt 2+1 si lze pronajmout od nějakých 9 000 korun měsíčně včetně záloh na energie a služby. Nejlacinější jsou Opava, Zlín, Hradec Králové, Ústí nad Labem nebo Jihlava - ceny pronájmů za dvoupokojové byty začínají už na sedmi tisících korun.

Je lepší dát přednost bytu se samostatnou kuchyní než jen s kuchyňským koutem. Cena za pronájem je srovnatelná a bydlet v pokoji s kuchyní není žádná výhra. Lépe funguje, když každý ze spolubydlících má svůj vlastní pokoj a kuchyně je společným prostorem.

Vyplatí se přibrat parťáka

V Praze to neplatí, v menších městech se však vyplatí dohodnout se ještě s dalším studentem a pronajmout si raději rovnou třípokojový byt. Ty jsou ve srovnání s dvoupokojáky dražší jen o tisícovku nebo dvě, a když budete bydlet ve třech, přiblížíte se ceně, kterou byste platili na koleji.

Ještě levnější variantou je podnájem. Lůžko v jakémkoli městě seženete i za dva až tři tisíce korun, ale zase přijdete o luxus soukromí a svobody, kterou nabízí samostatné bydlení. Zatímco u pronájmu totiž obýváte celý byt, podnájem obvykle znamená, že máte k dispozici jen jednu místnost v rodinném domě. Koupelnu a kuchyň sdílíte s pronajímatelem.

Při hledání vítězí internet

Až budete hledat studentské bydlení, rozhodně nevynechejte nástěnky ve školách, případně studentské servery typu www.studentin.cz, kde jsou kromě mnoha dalších zajímavých informací ze studentského života také inzeráty. Jednoznačně nejpohotovější je internet. Zkuste například servery www.netrealit.cz, www.sreality.cz, reality.idnes.cz, kde je nabídka pronájmů z celé republiky.


Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 02:05

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze