Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Proč se ve vodě scvrkne kůže na prstech?

Proč se ve vodě scvrkne kůže na prstech?

Proč máme scvrklou kůži na prstech, když jsme dlouho ve vodě? Otázku poslala čtenářka z Náchodska. Odpovídá profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK:

Kůže je jedním z největších orgánů lidského těla. Chrání rovnováhu vnitřního prostředí organismu před zevními vlivy, ale zároveň musí s vnějším prostředím komunikovat, vyměňovat si s ním látky a informace. Proto není jen pasivním obalem vnitřních orgánů, ale pružně reaguje na změny vnitřního i zevního prostředí.

Voda v zevním prostředí vyplavuje z kůže její přirozené ochranné faktory, na druhou stranu ale její nedostatek vede k přesušení kůže, svědění a praskání. S extrémními podmínkami, jako je například delší pobyt ve vodě, se musí kůže vypořádat, aby nedošlo k průniku vody do organismu, naředění tělesných tekutin a ke smrti.

Nejpovrchnější vrstva kůže, označovaná jako rohová vrstva, je složena z tzv. plně diferencovaných buněk, což znamená, že jde o extrémně oploštěné buňky bez charakteristických organel, které se na první pohled jeví jako odumřelé. Ty mají tendenci nasávat ze zevního prostředí vlhkost a bobtnat. Totéž platí i pro látky obsažené v mezibuněčné hmotě.

Kožní povrch tak při pobytu ve vodě zvětší svoji plochu, a to především tam, kde je rohová vrstva nejtlustší, což je na dlaňové straně rukou a na chodidlech. Tam se také projeví relativní přebytek plochy rohové vrstvy určitým nařasením, a tedy svraštěním. Po návratu na vzduch rohová vrstva opět vyschne a stav se upraví.



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 02:07

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze