Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Práva v Německu: zažijete mnohem více praxe

Práva v Německu: zažijete mnohem více praxe

Jak se studuje na právnické fakultě v Bonnu? Jak se tam dostat a kolik vás to bude stát? Čtěte zážitky čerstvé absolventky studijního pobytu v Bonnu.

V případě zájmu o zahraniční studium v rámci programu Erasmus musí student splnit kvalifikační podmínky, mezi které patří studium akreditovaného studijního programu české vysoké školy a řádně ukončený alespoň první ročník studia. Další podmínky stanoví fakulta. Na Právnické fakultě UK především ověřují jazykové znalosti, požadují k tomu životopis, motivační dopis a doporučení některého z pedagogů.

Tři školy na výběr

Studenti na PF UK si vyberou tři školy, na kterých by chtěli studovat v pořadí podle priorit. O některé fakulty je velký zájem, takže místo dostane ten, kdo uspěl u konkurzu s nejlepším výsledkem. Pokud jde o německy mluvící země, tradičně všichni chtějí na Vídeňskou univerzitu. Na právnické fakultě v Bonnu, kam jsem se úspěšně dostala, si na začátku semestru Erasmus studenti zvolí předměty, které chtějí absolvovat. Nezáleží na tom, zda je již navštěvovali doma, ani na tom, pro jaký ročník daný předmět je. Vyučování se skládá z přednášek (které jsou podobné těm pražským a účast na nich není ani pro zahraniční studenty, ale ani pro německé povinná) a takzvaných Arbeitsgemeinschafts, kde se probírají především praktické situace a případy. Studium je hodně založeno na řešení praktických příkladů. Na rozdíl od pražské fakulty, kde se začíná teorií práva, římským právem, dějinami atd., mají němečtí studenti hned od prvního ročníku předměty jako občanské právo nebo trestní právo. Ty probírají velmi dopodrobna a po menších částech. Například občanské právo je rozděleno na několik různých předmětů: Občanské právo všeobecné, Závazkové právo, Věcná práva, Rodinné právo, Dědické právo.

Zkuste řešit třeba rozvod

Na konci každého semestru píší němečtí studenti klauzury, tedy řešení praktického případu. Klauzury řeší pomocí takzvané Gutachtenstill, což je postupné řešení, kladení si otázek. Tento systém rozebírání případů se učí právě na praktických cvičeních. Někteří profesoři nechávají zahraniční studenty psát klauzury spolu se studenty německými, což je poměrně obtížné. Předně vzhledem k jazykovým znalostem, protože jde o odbornou terminologii, navíc případy jsou docela komplikované. Někdy je těžké číst klauzury i v češtině, natožpak v cizí řeči. Gutachtenstill se odlišuje od řešení klauzur u nás, má svůj postup a pravidla, která je nutné dodržet. Především případ rozebrat postupně a poměrně dopodrobna. Řešení klauzur většinou není jednoznačné, naopak často má i několik možností. Nezáleží tedy úplně nejvíc na výsledku – na zodpovězení zadávané otázky, ale právě na postupu. Na konci semestru i studenti programu Erasmus skládají zkoušky – záleží na vedoucím předmětu, jakou formu zkouška má. Někdy je ústní, ta je většinou jednodušší, protože profesoři přece jen počítají s tím, že zkoušejí cizince, a přizpůsobí se tomu. Zkoušky v Bonnu nebyly složité, ale nebyly ani úplně zadarmo. Všechny zkoušky, které student složí, mu jsou na konci pobytu vypsány na certifikát o studiu na dané univerzitě.

Kolik stojí živobytí

Na univerzitě v Bonnu, stejně jako na většině německých univerzit, se neplatí školné. Pokud chcete bydlet na koleji, což je případ většiny studentů, nemůžete si vybrat sami. Zájemce si napíše žádost o přidělení koleje, cenové rozmezí, které je ochoten platit za měsíční nájemné, a stručné požadavky (například zda chce společné sociální zařízení a kuchyň, nebo samostatné), a kolej je mu potom přidělena. Většina kolejí v Bonnu je na dobré úrovni, snad všechny mají na pokojích přípojku na internet a televizní anténu. Ceny nájemného se pohybují mezi 160–250 eur, ale jsou i koleje dražší. Kolej, na které jsem bydlela, měla vlastní sociální zařízení i kuchyňský kout na pokoji a nájemné stálo 210 eur. Měsíční stipendium je přitom 320 eur. I při největší skromnosti a šetrnosti utratíte měsíčně kromě poplatků za koleje dalších 250 až 300 eur za živobytí, a to si nebudete nijak vyskakovat. Například za velmi slušné jídlo i se salátem dáte v menze tři eura, pokud budete skromnější, pořídíte tam večeři i za 1,50. Takže abyste přežili, musíte mít buď dobrou podporu z domova, nebo si na studia vydělat. Někteří moji spolužáci měli na studium v Německu ušetřeno už z domova, ostatním dopláceli pobyt rodiče. Podle německého pracovního zákona může každý student odpracovat ročně 90 dní na plný úvazek (osm hodin) nebo 180 dnů v roce na částečný úvazek (čtyři hodiny).


Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 02:15

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze