Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Práva potřebují změnu. Víc praxe

Práva potřebují změnu. Víc praxe

21.1.2008, autor: Radka Kvačková

České právnické fakulty se od sebe příliš neliší. Avšak podle některých odborníků by měly. Už kvůli konkurenci.


Mezi školy, které odmítají nejvíc uchazečů, patří tradičně právnické fakulty. V Česku působí celkem čtyři: na Karlově univerzitě v Praze, na Masarykově univerzitě v Brně, na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Západočeské univerzitě v Plzni.

Chybí Praze druhá práva?

Zásadní rozdíl mezi nimi není. Všude se učí napřed neprávnické disciplíny – hlavně historie – a teprve později platné právo. To je taky důvod, proč se tyto školy, podobně jako fakulty medicíny, většinou brání zavedení studia strukturovaného na bakalářský a magisterský program. Historie a teorie totiž k samostatnému uplatnění bakaláře stačit nemůže.

Ne všichni odborníci však s takovým uspořádáním právnického studia souhlasí. Například profesor pražské právnické fakulty a bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl už několik let usiluje o to, aby se studium práv přiblížilo skutečnému životu a studenti se co nejdříve dostali do styku s reálným výkonem práva, jako se třeba medici seznamují s lidským tělem ve fakultních nemocnicích. „Historizující a teoretické předměty by se mohly učit v navazujícím magisterském studiu,“ míní. Usiluje také o to, aby Univerzita Karlova měla více než jednu právnickou fakultu. „Neznám milionové město ve vyspělém světě, které by mělo jedinou právnickou fakultu,“ říká a připomíná, že například Spojené státy mají takových fakult na dvě stě, další desítky pak s územně omezenou akreditací. Konkurence bezpochyby neškodí. Naopak svědčí kvalitě.

Podle Cepla není taky dobré, aby bylo v ročníku, tak jako na právech v Praze, přes pět set studentů, protože to nesvědčí kvalitě výuky. I proto by na Karlově univerzitě rád viděl fakulty alespoň dvě.

Šance jedna ku pěti Faktem je, že na právnických fakultách existují specializované bakalářské programy (například právo veřejné správy), avšak nejsou prostupné tak, aby si jejich absolventi mohli právní studia kompletovat a usilovat později například o status advokáta.

Některé právní disciplíny (např. právo ve veřejné správě) se jako dílčí právnická studia vyučují i na soukromých vysokých školách a také na Policejní akademii ČR. Další soukromé vysoké školy zařazují právo do výuky jako doplňkový předmět. Učí se dokonce i na Vysoké škole Škoda auto v Mladé Boleslavi.

Připomeňme, že na tradiční právnické fakulty se šance na přijetí pohybuje nejčastěji jedna ku pěti či jedna ku osmi. Dostat se na bakalářská studia veřejných i soukromých škol je snazší.


***


Kam na práva


Právní vědy


(plnohodnotné právnické studium, jehož absolventi mohou po složení dalších zkoušek pracovat např. jako advokáti) * Univerzita Karlova, Praha * Masarykova univerzita, Brno * Univerzita Palackého, Olomouc * Západočeská univerzita, Plzeň


Právní specializace




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 01:15

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze