Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzity odmítají Julínka

Univerzity odmítají Julínka

5.2.2008, autor: PETR KUČERA

Od ledna příštího roku mají být fakultní nemocnice akciovými společnostmi. A to se nelíbí univerzitám.


PRAHA Plán ministra zdravotnictví Tomáše Julínka na přeměnu fakultních nemocnic v univerzitní zadrhává. Univerzity totiž mají velké výhrady vůči návrhu zákona, který ministr pro transformaci připravil.

Julínkovým záměrem je vytvořit z fakultních nemocnic akciovky s třetinovým podílem univerzit. Zbylé akcie by zůstaly státu. Do budoucna ale ministr nevylučuje částečný vstup soukromého kapitálu. S tím by ovšem musely podle chystaného zákona univerzity souhlasit. I když tento plán selže, fakultní nemocnice přesto od 1. ledna 2009 přestanou být příspěvkovými organizacemi státu a stanou se akciovkami. Proti tomu protestuje levice i odbory. Tvrdí, že Julínek chce klíčová zdravotnická zařízení zprivatizovat a prodat do soukromých rukou. To ale ministerstvo popírá.

„Věcný návrh zákona o univerzitních nemocnicích říká, že akcie univerzit budou neprodejné. O zbylých už ale nehovoří. Podle nás jde o jasnou přípravu k budoucímu prodeji nemocnic. Jejich ředitelé už navíc dostali pokyn připravit privatizační projekty podle zákona z roku 1991 o privatizaci,“ řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Podle prvního náměstka ministra Marka Šnajdra ale vláda jasně řekla, že fakultní nemocnice prodávat nebude. „ Podobná nařčení jsou tím pádem absolutní nesmysly,“ dodal. Ředitelé fakultních nemocnic podle náměstka skutečně dostali za úkol připravit transformaci na akciové společnosti jako záložní plán, pokud k dohodě s univerzitami nedojde. Z nemocnic by pak vznikla tzv. centra excelence, která budou s vysokými školami spolupracovat na smluvním principu.

Chceme větší vliv Univerzity mají k projektu spoluvlastnictví nemocnic řadu výhrad. Julínkův záměr nejvíce kritizuje rektor pražské Univerzity Karlovy Václav Hampl. Ministerský návrh jej prý v mnoha důležitých aspektech zklamal. Odmítá hlavně formu akciové společnosti. „Tato zvolená právní forma přináší celou řadu vážných problémů,“ usoudil.

Za komplikaci považuje i minoritní zastoupení univerzit v řídících orgánech akciovek. Vysoké školy podle něj mají poskytnou své léta pracně budované dobré jméno institucím, na jejichž chod nebudou mít reálný vliv. Podobný názor mají i další univerzity. Kromě toho chtějí lépe vyřešit postavení akademických pracovníků v rámci nemocnice a změnit například navržený způsob přidělování grantů.

„Především požadujeme větší kompetence, například v oblasti personální a organizační, než jaké jsou navrhovány. Tyto kompetence potřebujeme, pokud máme za nemocnice převzít větší díl odpovědnosti,“ přidal se rektor Masarykovy univerzity Brno Petr Fiala.

Šnajdr tvrdí, že s výjimkou převodu na akciovky je připraven se zástupci univerzit o připomínkách dál jednat. „Navrhujeme například, aby univerzity měly blokační třetinu pro všechna klíčová rozhodnutí o chodu nemocnic,“ prohlásil.




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 01:06

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze