Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzity bojují s plagiáty

Univerzity bojují s plagiáty

17.5.2008 autor: PAVLA KUBÁLKOVÁ

Univerzita v Brně spustila systém, který odhalí opsané texty * Použije ho dalších 17 škol


PRAHA Vysoké školy se rozhodly bojovat proti studentům-plagiátorům. Osmnáct škol v čele s Masarykovou univerzitou v Brně začalo včera používat systém, který má plagiátorství odhalit.

Zcela nový systém použije většina univerzit už při letošních obhajobách diplomových prací.

Počítačový program, který vyvinuli odborníci brněnské Masarykovy univerzity a používají ho od roku 2006, umožní pedagogům zjistit, jestli studenti při psaní prací neopisovali. „Porovnává, zda se věty a odstavce studentských prací neshodují s těmi, které byly napsané již dříve,“ vysvětlila mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová. Některé univerzity se do pilotního projektu zapojily už v minulém roce.

Školy mohou vyhledat nejen závěrečné práce studentů, ale i vybrané zdroje z internetu, seminární práce nebo publikace, které jsou součástí jednotlivých projektů. A to napříč všemi zapojenými školami.

„Odhadujeme, že v tomto roce bude systém obsahovat přes sto tisíc závěrečných prací a bude vyhledávat podrobnosti mezi milionem dokumentů,“ řekla Fojtová.

Podle jejích slov podobný program nikde jinde neexistuje a díky němu se Česká republika zařadila na přední místo ve světě. Na program dostaly školy deset milionů korun od ministerstva školství.

Univerzita Karlova váhá Systém používá sedmnáct českých vysokých škol a jedna slovenská. Masarykova univerzita však už jedná i s dalšími školami ze Slovenska a některými českými soukromými školami. Akademici si totiž uvědomují, že plagiátorství se stává na školách velkým problémem. „Projekt vítáme, určitě pro nás bude velmi užitečný,“ řekl mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze Jan Rolenc.

Jeho škola s brněnskou univerzitou na projektu spolupracovala od samého počátku. „Potřebovali do systému dodat co nejvíce dat a prací. My jsme jim dali naši velkou databázi textů, které se dají s ostatními porovnávat,“ řekl Rolenc.

Jednou ze škol, která se do systému nezapojila, je Univerzita Karlova. Tedy zatím. Podle jejího mluvčího Václava Hájka, univerzita vstup do systému „zvažuje“. Projektem se chtějí zabývat až v druhé polovině června a případné zapojení do projektu by podle něj bylo možné od příštího akademického roku.

Přestože si školy systém chválí, upozorňují i na jeho nedostatky. Tím největším je, že neodhalí opisování úplně pokaždé. „Brněnský systém například neodhalí, když student přeloží nějaký cizojazyčný text a vloží jej do své práce,“ řekl prorektor pro studium Jihočeské univerzity Zdeněk Brandl. I přesto si myslí, že zapojení do programu má význam. „Student totiž neví, s kterými všemi texty bude jeho práce porovnávána.“

V současné době je v Česku přes sedm desítek soukromých i veřejných vysokých škol.


***


Školy, které se zapojily do projektu


Akademie múzických umění, Česká zemědělská univerzita, Ekonomická univerzita v Bratislavě, Janáčkova akademie múzických umění, Jihočeská univerzita, Ostravská univerzita, Slezská univerzita, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Univerzita Palackého, Univerzita Tomáše Bati, Vysoká škola báňská, Technická univerzita Ostrava, Vysoká škola ekonomická, Vysoká škola polytechnická, Vysoká škola technická a ekonomická, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Západočeská univerzita. Systém byl zprovozněn na adrese ExternĂ­ odkaz http://theses.cz/




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 00:51

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze