Zlatý český orientační chromozom ****************************************************************************************** * Zlatý český orientační chromozom ****************************************************************************************** 21.7.2008, autor: RADEK SMEKAL Dana Brožková získala v sobotu v Olomouci titul mistryně světa v orientačním běhu na klasi Olomouc, Praha/ Její tělo zdobily četné škrábance na končetinách. Tak vehementně se vrhala zarostlý ostružinami, aby uspěla. Aona to dokázala. Dana Brožková se stala mistryní světa v orientačním běhu! U Olomouce vyhrála královskou kl „Večer při hymně jsem prožívala směs radosti a úlevy, že jsem to vybojovala,“ uvedla 27let Rovenska. Proč ta úleva? Protože patřila mezi favoritky. „Tlak byl velkej, hlavně vnitřně a já to do jásala. Je teprve třetí českou světovou šampionkou a první po dlouhých sedmnácti letech. Jana Cies Kozák ale kralovali v Mariánských Lázních „jen“ na krátké trati. „Moc mě hřeje, že je to klasika. Každá zlatá by byla dobrá, ale tahle má největší význam,“ bronzová medailistka již zMS 2006. Ve své kariéře tak už vyhrála skoro vše. Je juniorskou mistryní světa i trojnásobnou akade šampionkou. Teď přidala třešničku na dortu v podobě zlaté v ženách. Možná by mohla skončit. „Jo, říkala jsem si, že se to bude těžko překonávat, že je dobrý odejít na vrcholu. Ale já nepočítám,“ rozhodla. Za rok chce jet na šampionát do Maďarska, kde v roce 2001 vyhrála jako juniorka, a v další MS v Norsku. „To jsou dvě výzvy, který bych chtěla přijmout,“ řekla. Loni v dubnu promovala na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a teď je studentk v oboru biologie a genetika. „Orienťákem se nedá uživit. Ani jako mistryně světa,“ podotkla. Pracovat ale ještě jít nem nestíhala trénovat. Musím studovat, abych mohla běhat,“ uvedla. Její budoucí práce a koníček jménem orientační běh prý nemají nic společného. „Orienťák je škola života. Naučím se jít za svým cílem.“ Oslava v kruhu rodinném bude dvojnásobná. Vždyť její mladší sestra Radka získala ve čtvrte trati. „Ale není to jen úspěch Brožkových, ale všech,“ dodala Dana. výsledky v servisu