Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Kdyby takové znalosti měli studenti u státnic

Kdyby takové znalosti měli studenti u státnic

28.11.2008, rubrika: Kraj Karlovarský, strana: 2, autor: MICHAL HOUDEK

Cheb - Otázky, nad nimiž by se zapotil i leckterý učitel historie, čekaly včera na gymnazisty na největší dějepisné soutěži v České republice, tentokrát věnované době husitské. Klání se zúčastnilo téměř sedm desítek tříčlenných družstev studentů z celého Česka, dvě družstva přijela soutěžit až z bratislavských gymnázií.

Chebská soutěž i letos lákala mladé historiky celou řadou drahých cen, rozpočet přesáhl milion korun. Otázky a úkoly připravili historik z Karlovy Univerzity Petr Čornej a pedagog pořádajícího chebského gymnázia Miroslav Stulák.

„Úroveň přípravy studentů jde stále nahoru. Proto jsem kromě běžné středoškolské látky připravil otázky, které jdou mnohem víc do hloubky,“ naznačil garant Petr Čornej. „Soutěžící musí například poznat ukázky z písemností husitských osobností. Normální středoškolák, který by se na téma důkladně nepřipravil, by neměl šanci uspět. Když jsem jel s kolegou Josefem Žemličkou z Historického ústavu Akademie věd do Chebu autobusem, seděly za námi dívky mířící na soutěž. Jejich znalosti byly takové, že jsme si říkali, co bychom za to dali, kdyby to všechno věděli studenti historie u státnice,“ poznamenal historik Čornej.

Kromě historických dat a údajů museli studenti například poznat české hrady, správně pojmenovat halapartnu, sudlici, kropáč či řemdih, nebo určit desítku erbů. Jedním z úkolů bylo i přiřazení autorů knih vážících se k husitské éře.

„Scházeli jsme se každý pátek a nejméně dvě hodiny jsme se připravovali,“ prozradil student čtvrtého ročníku chebského gymnázia Ondřej Bršťák, který se netajil tím, že ho téma soutěží potěšilo. „Husitská éra mě zajímá, rád o ní čtu. Vždyť je to nejslavnější období české historie,“ poznamenal student.

„Příprava soutěže trvala téměř rok, na organizaci se podílí přes padesát našich studentů,“ řekl hlavní organizátor klání Miroslav Stulák.

Dobrovolníci se starali o občerstvení, prezentaci sponzorů i o rychlé zpracování výsledků. „Po každém kole zpracujeme odpovědi, uložíme do počítače a na konci soutěže vypracujeme výsledkovou listinu,“ vysvětlil týmu tercián Pavel Matička. Nejlepší znalosti v 17. ročníku soutěže prokázali gymnazisté z Litoměřic, ze zástupců Karlovarského kraje se nejlépe, na 12. místě, umístili středoškoláci z Ostrova.


***


* Co ví studenti Jan Hus patřil k stoupencům filozofického směru, který se označuje jako: wyclifsko-platonský realismus Nejvyšší normou nadřazenou právu světskému i církevnímu (kanonickému) byl v Husově pojetí: Boží zákon (lex Dei) jehož hlavní principy shrnuly roku 1420 čtyři artikuly pražské České slovo kacíř, označující heretika, je přejímkou z německého der Ketzer, pojmenovávající původně člena sekty: katarů Král Zikmund Lucemburský jmenoval Čeňka z Vartenberka členem vybraného dvorského společenství, jehož odznakem byl: Dračí řád Autorem husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci byl s největší pravděpodobností táborský kněz: Jan Čapek Nejrozsáhlejší dílo husitského písemnictví Výklad na Zjevenie sv. Jana sepsal v letech 1420 -1422: mistr Jakoubek ze Stříbra



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

29.06 2014 00:33

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze