Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Dostanete se na vysokou?

Dostanete se na vysokou?

11.2.2009, rubrika: Vzdělávání, strana: 1, autor: Michaela Kučerová



Budete se hlásit


NA VYSOKOU ŠKOLU a nevíte, jak si vybrat, abyste se určitě dostali? Podívejte se, kolik kde berou lidí, a vybírejte i podle toho.


Pokud vás baví chemie a už od osmé třídy víte, že se jí chcete profesionálně věnovat, máte pravděpodobně vystaráno. Najdete si odpovídající obor a pro vás nejvhodnější školu, podáte přihlášku a můžete se těšit na studia. Právě na chemické obory berou totiž většinou bez přijímacích zkoušek a úspěšnost přijetí se pohybuje nad 80 procenty.

Chcete-li však jen udělat přijetím na VŠ radost mamince a tatínkovi a o chemii nemáte ani ponětí, ani zájem, raději změňte taktiku, protože byste je zřejmě stejně brzy zklamali. Podle údajů ze studijních oddělení škol totiž sítem v prvním semestru neprojde až půlka studentů. Stejná situace je i na oborech strojních, stavebních nebo matematických.

Raději si tedy střízlivě zhodnoťte, kde byste se mohli najít a kde máte šanci na úspěch. Projděte důkladně všechny studijní možnosti, které se nabízejí. Vybírat totiž můžete z 26 veřejných škol a univerzit, to znamená těch, kde nemusíte platit školné, a 43 soukromých škol. Podrobný přehled všech studijních oborů pro rok 2009/10 najdete na www.idnes.cz/seznamvs.

V tabulce na stranách D2 a D3 najdete údaje o úspěšnosti uchazečů na všech veřejných a soukromých vysokých školách v ČR v loňském roce.

Kde bude problém Tradičně nejobsazenější obory jako práva, humanitní a sociální vědy o moc více šancí než v loňském roce opět neposkytnou. Počítejte s maximálně třicetiprocentní úspěšností na prestižních univerzitách a poloviční šancí na menších školách.

Paradoxně je těžší dostat se na práva v Brně na Masarykově univerzitě než v Praze na UK. „V Brně totiž založili na všech fakultách kromě Fakulty sociálních studií své přijímací řízení na Testu studijních předpokladů (TSP). Studenti se tak naučí pouze na jeden test a přihlášky dají na více oborů,“ popisuje taktiku Jiří Kadlec. „Právo je obecně žádané, takže si více studentů dá přihlášku na brněnská práva, pak přidají ještě ekonomii, politologii nebo jiný obor. Když se jim test povede, vyberou si většinou právě právo,“ doplňuje Kadlec.

Pokračování na straně D3 Dostanete se na vysokou školu?


Pokračování ze strany D1 Jelikož pražská právnická fakulta má svůj specifický test, připravují se studenti jen na něj, a tím je jich úspěšných více. Navíc PF UK je kapacitně největší právnická fakulta v ČR.

Zvláštností je i vliv fám mezi studenty na počty přihlášených: „Protože všichni tvrdili, že v Praze je o hodně těžší studium psychologie než v Brně, přihlásila jsem se do Brna. Bohužel spousta jiných lidí také,“ popisuje studentka UK Jana Králová z Prahy.

S převisem uchazečů počítají jako každoročně i ekonomické a pedagogické obory.

Nával na Policejní akademii Za posledních 20 let nastala změna pouze v nárůstu zájmu o ekonomické obory, které někde předběhly i společenskovědní.

Poslední čtyři roky je velmi žádaná Policejní akademie. Ta vděčí své nové popularitě zákonu o státních zaměstnancích, kdy policejní šefové musí mít vysokoškolské vzdělání, jinak nesmějí vykonávat své funkce. Dále velkým platům a sociálním jistotám, které jsou pro mnoho dětí a rodičů směrodatné. „Hodně uchazečů láká i alternativní výuka práva,“ domnívá se právník Jaroslav Hejka.

Co právě letí Protože se i některé menší školy musí vyrovnávat se vzrůstající konkurencí, snaží se otevírat takové obory, jejichž absolventi zatím na pracovním trhu chybějí. Mnohdy začínají šlapat na paty i renomovaným univerzitám.

Například Technická univerzita v Liberci nabízí technické obory zaměřené na textilní průmysl, mechatroniku, informační technologie, nanotechnologie nebo studium biomedicínské techniky.

Provozovatel serveru kampomaturite. cz a vzdělávací agentury Amos Jiří Kadlec zase doporučuje: „Na fakultách životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze nebo Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem najdete v současnosti žádané ekologické obory studia. Budoucnost a dobré uplatnění se očekává i u oborů kolem informatiky, které najdete na technických nebo matematických školách. „Ze soukromých se dá určitě doporučit Unicorn College,“ pokračuje specialista.

Vzhledem k rozrůstání byrokracie v rámci EU se očekává i větší poptávka po profesionálních úřednících, a ty v rámci oborů veřejná správa připravuje třeba Mendelova nebo Slezská univerzita. Ze soukromých CEVRO Institut.

Úplnou novinkou je Akcent College, která se zaměřuje na přípravu lektorů pro jazykové vzdělávání dospělých. „Nabízíme bakalářské studium pro budoucí učitele angličtiny nebo češtiny pro cizince,“ přibližuje nabídku Heda Elstnerová z Akcent College.

Sestra s vysokou Abyste mohli vykonávat některé zdravotnické profese, například porodní asistentku, radiologického asistenta nebo fyzioterapeuta, musíte dnes mít vysokou školu.

„Všeobecná sestra, zdravotnický záchranář nebo zubní technik si mohou vybrat, zda budou studovat vysokou, nebo praktičtěji zaměřenou vyšší odbornou školu,“ dává příklad Jitka Němcová, ředitelka Vysoké školy zdravotnické v Praze.

Zvýšené poptávce odpovídá i otevření nových oborů na Západočeské univerzitě v Plzni, Palackého univerzitě v Olomouci nebo Technické univerzitě v Liberci. „Stát potřebuje v nejbližších letech vychovat dvakrát až třikrát více doktorů. Jen zubařů ve věku 50-60 let je sedmdesát procent,“ ukazuje trend Jiří Kadlec z Amosu.


***


Jaké máte šance

Kam se dostanete...

strojní obory        100 %

matematicko-fyzikální

obory               100 %

stavební             90 %

elektrotechnické     90 %

lesnické a dřevařské 90 %

... a kam možná ne

herecké a divadelní obory 13 %

umělecko-výtvarné obory 15 %

architektura         25 %

psychologie          28 %

hudební obory -

konzervatoře         34 %

Zdroj: www.kampomaturite.cz


Devadesát procent soukromých VŠ nepožaduje přijímací zkoušky





Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 23:53

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze