Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Nový žebříček: Nejlepší vysoké školy v Česku

Nový žebříček: Nejlepší vysoké školy v Česku


ExternĂ­ odkaz více zde

Studovat práva? Jedině v Praze. Stát se dobrým psychologem a sociologem? Na to studenty nejlépe připraví Brno.


Hospodářské noviny už podruhé přinášejí v posledním únorovém týdnu, kdy si většina studentů podává přihlášky na univerzity, unikátní žebříček nejlepších fakult v Česku v devíti oborech.


Pardubice překvapily


Stejně jako v loňském roce dominují pražská práva, kterým se podařilo nad svými konkurenty v Brně, Olomouci a Plzni ještě více zvýšit náskok. První místo mezi fakultami v oboru psychologie a sociologie si i letos udržela Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.


Mezi strojírenskými fakultami to tentokrát dopadlo nerozhodně: na prvním a druhém místě shodně skončily strojírenská fakulta z ČVUT (vloni na druhém místě) a z Vysokého učení technického. Brno tak prvenství opět obhájilo, ČVUT si polepšila.

Letošní srovnání ukázalo i zajímavý fakt: Brno se v kvalitě svých škol vyrovnalo Praze. Když HN vloni zkoumaly deset oborů, v šesti z nich zvítězila Praha. Letošních devět oborů si obě města rozdělila stejným dílem: čtyři pro Prahu, čtyři pro Brno, ve strojírenství bodovala obě dvě stejně. 

Už nejen Praha a Brno 

Praha a Brno však nejsou jedinými místy, kde získají studenti kvalitní vzdělání. Pomalu, ale jistě se začínají prosazovat i menší města. Letošním překvapením totiž byla na druhém místě v oboru ekonomie Fakulta ekonomicko - správní Univerzity Pardubice, která prorazila mezi osvědčené matadory VŠE a brněnskou ekonomiku. Zabodovala ve výzkumu a také v servisu, který studentům nabízí - ti zde mohou v cizím jazyce studovat až 117 odborných předmětů, což je nejvíce ze všech hodnocených škol.


Výrazně si také v prestižním oboru architektura polepšil pražský »gigant« ČVUT. Zatímco vloni byl za menšími uměleckými školami jako jsou VŠUP nebo AVU na čtvrtém místě, letos kraloval. A překvapila i liberecká architektura. I přesto, že skončila na posledním místě, měla dobré hodnocení od expertů, které HN oslovily.


»Liberec má jako přednost komornější prostředí, podobné čistě uměleckým školám,« říká jeden z porotců žebříčku, architekt Ladislav Lábus. Porotci označili jako nadějnou pro obor sociologie i plzeňskou filozofickou fakultu, která se od loňského roku výrazně zlepšila: studentům například umožňuje více zahraničních stáží.

Absolventy hýčká více škol


Školy se v žebříčku hodnotily podle pěti kritérií. Prvním z nich byly výsledky ve výzkumu podle nejnovějších dat Rady vlády pro výzkum a vývoj z let 2003 až 2007, které měly pro srovnání největší váhu. Dalšími kritérii byl zájem o školu: kolik studentů se na ni hlásí, nebo zda si například škola vychovává doktorandy. Žebříček zohledňoval i to, kolik studentů vyjede každý rok do zahraničí a kolik předmětů se učí v cizích jazycích.


Podle britského deníku The Times, který každý rok vydává respektovaný světový žebříček vysokých škol, HN fakulty posuzovaly také podle názoru odborníků v konkretním oboru. Školy mohly získat body i za to, že se zajímají o své absolventy: jak se uplatní v oboru a jak byli se školou spokojeni. Podle letošního žebříčku se o absolventy stará stále více škol. Nejlépe pak Masarykova univerzita v Brně. 











Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 23:54

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze