Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Středočeský kraj by mohl mít univerzitu, zákon už podali poslanci

Středočeský kraj by mohl mít univerzitu, zákon už podali poslanci

Praha 21. února (ČTK) - V Česku by mohla v budoucnu začít fungovat další veřejná vysoká škola. S návrhem zákona o zřízení Královské univerzity Střední Čechy v Kutné Hoře už přišli poslanci všech pěti parlamentních stran. Jejich normu v brzké době posoudí vláda, poté se jí bude věnovat dolní komora. Aby mohla škola vzniknout, musela by zákon schválit sněmovna i Senát a podepsat prezident. V Česku je zatím 26 veřejných vysokých škol.


Na vzniku Královské univerzity v Kutné Hoře se shodlo letos středočeské zastupitelstvo, které vzešlo z loňských krajských voleb. Podle zprávy k zákonu se vznikem školy souhlasilo ale už minulé zastupitelstvo v roce 2004. Tehdy se dohodlo na Vysoké škole Jiřího z Poděbrad v Poděbradech.


Podle záměru kraje by kutnohorská škola měla první studenty přijmout v akademickém roce 2010/2011. Začít studovat by mohlo 200 lidí. Do tří let by se mohlo vzdělávat už 1200 studentů. Do deseti let po svém vzniku by se instituce měla dostat na konečný počet 14.000 až 16.000 studujících.


Pod návrh zákona o zřízení univerzity se podepsali kromě středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) třeba i šéf sociální demokracie Jiří Paroubek, poslanci ODS Boris Šťastný a Jan Klas, komunista Stanislav Grospič, lidovec Jiří Carbol či Olga Zubová ze Strany zelených. "Na území Středočeského kraje není zřízena žádná veřejná vysoká škola. Její absence i přes skutečnost, že převážná část vysokoškolských kapacit je v hlavním městě, vyvolává negativní důsledky v poptávce po kvalifikované pracovní síle v jednotlivých částech kraje," zdůvodnili poslanci. Dodali, že veřejné vysoké školy navíc existují ve všech krajích kromě Karlovarského.


Podle zprávy k zákonu měla původní poděbradská vysoká škola vyučovat budoucí bakaláře v oborech management hotelnictví a gastronomie, strojírenství, elektrotechnika a informatika. V Mladé Boleslavi se pak měla případně učit hospodářská politika a správa. Nynější vedení kraje by mělo v Kutné Hoře rádo fakultu humanitních studií a umění. Univerzitě by Středočeský kraj dal k dispozici místní jezuitskou kolej. Tuto národní kulturní památku chce rekonstruovat s pomocí peněz z evropských fondů.


Majetek podle návrhu zákona škole do začátku zajistí kraj. Bezúplatně na ni chce na 10 či 15 let převést budovu čáslavské školy i s pozemkem. Zdarma by měla používat i movité věci obou odborných škol v Poděbradech a Čáslavi. Poté, co by norma začala platit, by se zřídil rektorát v Kutné Hoře. Připravil by vytvoření fakult a předložil ministerstvu školství podklady pro akreditaci studijních programů.


Chystanou Královskou univerzitu už stihla provázet aféra. Hejtman Rath totiž vyzval ředitele stovky středních a vyšších odborných škol, aby mezi žáky uspořádali anketu o názvu. Odpověď dostal jen od 44 šéfů škol. Ostatní "neposlušné", kteří nereagovali, chtěl potrestat snížením osobního ohodnocení. Nakonec si to ale rozmyslel.


Kateřina Krausová mal




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 23:54

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze