Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Vysoké školy berou i teď

Vysoké školy berou i teď

Mladá fronta DNES, 26.8.2009

Nedostali jste se na vysokou školu? ŠANCI MÁTE i poslední srpnový týden. Místa jsou převážně na technických školách, dají se ale objevit i zdravotnické a pedagogické obory nebo ekologie.

Ještě dnes stihnete podat přihlášku na bakalářské studium Všeobecná sestra v Ústavu zdravotnických studií na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na Aplikovanou informatiku a počítačové systémy na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

Dostatek volných míst na všech fakultách slibují i na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. „Letos přijímáme až do konce srpna, přijímaček se zájemci o studium u nás bát nemusí, posuzujeme ale známky z určitých předmětů,“ říká Ivana Picková z Vysoké školy chemicko-technologické. Studenti mohou zažádat navíc také o některé ze stipendií, jež škola nabízí. Škola má i dostatek míst na kolejích. Ale pokud jste z chemie celou střední školu sotva prolézali, asi byste se měli poohlédnout jinde, protože pravděpodobně „nepřežijete“ první ročník, kdy každoročně odpadá téměř polovina studentů.

Ke studiu Komunikační a mikroprocesorové techniky a Řízení procesů se můžete hlásit do 31. srpna na Univerzitě Pardubice. Přijímačky jsou 11. září a na oba obory přijímají po padesáti studentech. Do začátku září (4. září) přijímají v Pardubicích i na Fakultě filozofické na Specializaci v pedagogice a do 28. srpna se dá hlásit na Fakultu restaurování.

Do konce srpna můžete podat elektronickou přihlášku na obor Podnikové informační systémy na Fakultě informatiky a statistiky VŠE v Praze. Přijímací zkoušky z matematiky a angličtiny nebo němčiny budou 15. září. „Minulý týden bylo v prvním kole přijato 80 studentů, zbývá ještě 90 míst,“ nabízí příležitost Iva Hudcová z fakulty.

Místo jisté, ale musíte platit Volná místa jsou ještě i na 45 soukromých vysokých školách .

Až do 25. září probíhá přijímací řízení na Akcent College, která nabízí dva bakalářské studijní obory, Angličtina jako cizí jazyk a Čeština jako cizí jazyk. „Při zkoušce uchazeči nejprve prokážou v testu studijních předpokladů schopnost logicky uvažovat o jazyce. Pro obor Angličtina jako cizí jazyk následuje písemný test z angličtiny. Test může být prominut, pokud máte doklad o úspěšném absolvování zkoušky na úrovni B2, to znamená certifikát FCE nebo státní jazykovou zkoušku a vyšší. Studium je otevřeno i cizincům, kteří v testu prokážou praktickou znalost českého jazyka na velmi dobré úrovni,“ vysvětluje pravidla ředitelka školy Radmila Procházková.

Školné na pražských soukromých vysokých školách se pohybuje mezi 25 až 35 tisíci korunami za semestr, mimopražské školy jsou někde až o polovinu levnější. Školy také často poskytují prospěchová i sociální stipendia. Další výhodou je, že se většinou nedělají přijímačky a ke studiu vás vyberou pouze na základě přihlášky, motivačního pohovoru či jazykové zkoušky. Také lze často sjednávat individuální termíny přihlášení a přijímaček. Školy prostě o studenty bojují a vycházejí jim vstříc. Přijímají tedy i během září, kdy se neúspěšní zájemci o veřejné vysoké školy definitivně dozvědí, jak uspěli třeba s odvoláními.

Kompletní seznam veřejných i soukromých (i s výší školného) vysokých škol, které ještě přijímají, najdete na stranách D4 a D5.

Michaela Kučerová









Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 23:19

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze