Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Ministerstvo školství prověří na všech VŠ skutečnou délku studia

Ministerstvo školství prověří na všech VŠ skutečnou délku studia


Praha 19. října (ČTK), autor: kli hj vit mkv

Ministerstvo školství (MŠMT) prověří skutečnou délku studia ve studijních programech všech českých fakult. Dosud se totiž nezjišťovalo, zda někdo nevystudoval třeba za extrémně krátkou dobu. ČTK to řekl tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka.


Ministerstvo přistoupilo ke kontrole po aféře na plzeňské Právnické fakultě, kde zřejmě udělovali tituly za nestandardních podmínek. V případě, že MŠMT zjistí pochybení ještě někde jinde, začne se případem podrobněji zabývat Akreditační komise.


"Dosud to nikdo nekontroloval, předpokládali jsme, že vysoké školy jsou solidní instituce," vysvětlil Smrčka, proč se až nyní začne zjišťovat skutečná doba studia nutná k získání diplomu. S prověrkou už prý ministerstvo začalo na zbývajících právnických fakultách v zemi, tedy v Praze, Brně a Olomouci. Následovat budou ostatní fakulty veřejných vysokých škol a pak také školy soukromé.


Délku studií bude prověřovat úřad přes takzvanou matriku studentů, to může trvat několik týdnů. Pokud se někde vyskytnou podobní "rychlostudenti" jako na plzeňských právech, začne se případem zabývat Akreditační komise. "Jsem přesvědčen, že to jinde není," sdělil Smrčka. Na Právnické fakultě v Plzni prý totiž selhal mimo jiné i vnitřní systém řízení fakulty, správně nefungoval ani akademický senát.


Pokud by se přišlo na to, že školy udělovaly diplomy neoprávněně, mohl by být takovým studentům diplom odebrán. Současný vysokoškolský zákon to sice neumožňuje, podle Smrčky by se však mohlo postupovat podle správního řádu. O odebrání diplomů může požádat rektor školy, o celé věci by pak ještě muselo rozhodnout MŠMT.


Ministerstvo chce při kontrole čerpat ze zkušeností Slovenska, které už podobnou komplexní akreditaci provádělo. Při ní byly vysoké školy rozděleny do určitých kategorií a na základě toho dál členěny. Rozdělení škol na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované školy s bakalářskými programy plánuje i české ministerstvo školství.


Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky.


V souvislosti s případem, která začala plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou také ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení.


O případ se zajímá také ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která řekla České televizi, že se dnes kvůli tomu sešla s ministrem vnitra Martinem Pecinou a ministryní školství Miroslavou Kopicovou. Další schůzku plánují na příští týden. Podle informací získaných na schůzkách se prý bude rozhodovat, jaké kroky v kauze dál zvolit.


Na dotaz ČT, co by se stalo, kdyby mezi problematickými absolventy plzeňských práv byli i soudci a státní zástupci, uvedla, že v případě zjištění jakéhokoliv pochybení, vyvodí adekvátní závěry. "Těmi může být buď trestní oznámení, odvolání anebo podnět k zahájení kárného řízení," řekla Kovářová.








Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 23:31

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze