Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       STUDENTSKÝ ŽIVOT SE SLEVOU

STUDENTSKÝ ŽIVOT SE SLEVOU

22.10.2009, rubrika: EXTRA, strana: 4, autor: LADA KIČMEROVÁ



Šestadvacáté narozeniny jsou svátkem smutku: po nich je navždy život dražší.


Šestadvacáté narozeniny jsou svátkem smutku: od té chvíle je již život navždy dražší. Je to den ve znamení dražší městské dopravy, zdravotního pojištění, den, kdy už často nemáte nárok na zázračnou zelenou kartičku, protože jste opustili chodby vysokých škol. Do té doby ale mohou studenti vychutnávat život ve slevě a ráji zvýhodněných cen. Studentský život je zkrátka sladký, i když přijde řeč na peněženky.


JSEM ISIC ANEB VIDÍM ZELENĚ


Kousek nad Vysokou školou ekonomickou na pražském Žižkově stojí po levé straně na rohu pizzerie Einstein. Před pár lety to byla v okolí jediná slušná restaurace a skoro v každou denní dobu byla nacpaná studenty. Většina z nich seděla po dvou nebo po čtyřech. Proč? Protože v pizzerii Einstein platila sleva na ISIC 1+1. Tedy studenti, kteří předložili platnou studentskou kartičku ISIC, zaplatili pouze dražší ze dvou jídel a samozřejmě pití a zbylé objednávky. Protože pizza i těstoviny měly úspěch a pivo vyšlo levně, v Einsteinovi panovala studentská atmosféra a stůl se hledal stěží. Později začali se slevou na ISIC na Žižkově čarovat: z akce 1+1 se stala akce 2+1, což již nebylo zdaleka tak výhodné ani praktické, a studenti se začali přesouvat do nově otevřených občerstvení v okolí. Pizzerie Einstein na Žižkově ale není jediná: existují další tři restaurace stejného názvu, u I. P. Pavlova, Švandova divadla a na Letné. Vynalézaví studenti se přelévají mezi jednotlivými podniky podle toho, kde zrovna platí nejvýhodnější sleva na ISIC 1+1.

Za rok 2007 byla síť pizzerií Einstein zvolena nejoblíbenějším benefi tem spojeným s kartou ISIC, v dalším roce o toto prvenství přišla a na žebříčku nejlepší slevy ji nahradil řetězec knihkupectví Luxor s 10% slevou na všechny knihy. Podle společnosti GTS Alive, která je vydavatelem zelených průkazek, je jen v České republice nasmlouváno 1900 podobných slev.


ISIC VE ŠKOLÁCH


Karta ISIC je mezinárodní studentskou průkazkou, kterou můžete na vstupu do muzea ukazovat ve 120 zemích světa. Dávno jsou pryč časy, kdy bylo třeba pro průkazku běhat na pobočku GTS. Dnes kartu vystavuje většina vysokých škol jako svůj vlastní studentský průkaz, který zároveň slouží i na vstup do knihovny, menzy nebo na kredit na kopírku.

Prváci se vyfotí na kartu, vyfasují katalog slev a poté si již jen každý rok kupují samolepku prodlužující její platnost. Ročně ISIC vyjde na 300 Kč, z čehož vám ale některé banky v rámci studentského účtu 200 Kč vrátí zase zpět. Vzhledem k tomu, že „obyčejná“ studentská průkazka bez brandu ISIC vyjde na nějakých 80 korun, je volba většiny studentů jasná a jenom v Česku má kartička 241 tisíc majitelů. O ISIC přijdete, když ukončíte studium, ale věk 26 nemusí být nutně hranice. Pokud jste studentem řádného denního studia i ve 27, žádný problém, na ISIC máte nárok. Nemusí to ovšem platit i pro všechny ostatní studentské slevy, které jsou s ním spojené, a to zejména v zahraničí.


CHYTREPALICE. CZ


Pod heslem „Vytřískej víc“ mapuje studentské slevy server chytrepalice.cz. Barevné palice na home page nahoře se snaží v doprovodu bublin „dneska máš ale ránu“ a „víš, která bije …“ vytřískat co nejvíc ze slev, k nimž se je možné díky kartě ISIC dostat. Jde hlavně o oblasti cestování, módy, počítačů a zábavy. Chytrepalice.cz je vlastně internetový obchod, na kterém je možné nakupovat po zadání čísla ISIC karty zboží a služby se studentskou slevou. Kamennou pobočku obchodu naleznete od letošního roku v Letenské ulici v Praze 1. „Nejzajímavější mi přijde nabídka softwaru zdarma nebo za studentské ceny a také některé modely počítačů, na nichž se dá ušetřit pár tisícovek. Třeba Apple MacBook za dvacet tisíc,“ říká pětadvacetiletý Vojta z pražské UniverzityKarlovy. V sekci cestování koupí studenti průvodce Lonely Planet s 20% slevou. Web nabízí i lyžařské zájezdy a známé roční cestovní pojištění, které GTS majitelům ISIC sjednává u pojišťovny Uniqa. V sekci oblečení najdete 30% slevu na vybrané hodinky Swatch a hlavním tahákem oddělení zábava jsou zvýhodněné lístky na hudební festivaly.

Počítače nabízí na chytrepalice.cz například Apple. MacBook 13'' 2.4GHz s procesorem Intel Core 2 Duo, 13,3palcovým LED podsvíceným displejem a 250GB pevným diskem lze včetně poštovného objednat za 24 999 Kč. I v případě tohoto studentského webu však platí to co všude jinde: je třeba googlovat a ověřovat, jestli je to sleva, jež skutečně stojí za to, nebo pouze velké červené číslice u zboží, které jinde na Internetu najdete levněji.


WINDOWS, TENTOKRÁT LEGÁLNĚ


Za zastavení stojí i sekce DreamSpark, jež umožňuje studentům bezplatné stažení softwarů společnosti Microsoft pro vývojáře a designéry. Patří sem například i Microsoft Windows Server, který lze při troše kreativity využívat jako klasické Windows, a to legálně.

Jinak co se týče MS Offi ce, Microsoft již delší dobu nabízí studentům a domácnostem balík Offi ce, obsahující Word, Excel, PowerPoint a One Note pro nekomerční využití. Sada se dá na Internetu sehnat za 1550 Kč. Jenže bezplatné OpenOffi ce jsou zkrátka pořád levnější.


POJIŠTĚNÍ ZA DVĚ STOVKY


Asi nejznámějším benefi tem zelené karty je celoroční pojištění od Uniqa. Za dvě stě až čtyři sta korun na rok se studenti mohou pojistit na cesty do zahraničí (délka cesty je omezená na 45 dní). Jednotlivé varianty se od sebe liší výší pojistných limitů a tím, jestli zahrnují pojištění takzvaných extrémních sportů a odpovědnosti.

Základní varianta za 200 Kč na rok je bez extrémních sportů a pojištění odpovědnosti a limit na léčebné výlohy je jeden milión korun. Nejdražší varianta za 400 Kč naopak zahrnuje extrémní sporty i odpovědnost a léčebný limit je dvojnásobný. Aby bylo jasno, mezi extrémní sporty patří i snowboarding nebo vysokohorská turistika, takže aktivity, které studenti běžně provozují.

Pojistné limity nejsou nijak závratné, ale pojištění jako takové je srovnatelné s pojistkami nabízenými k lepším kreditním a debetním platebním kartám. Benefi tem je samozřejmě to, že odpadne starost se sjednáváním pojištění při každém výjezdu za hranice. Do exotických zemí se vyplatí zvážit komplexnější pojištění s vyššími limity například na zachraňovací akce (zde pouze 20 tisíc Kč, a navíc jen na území Evropy, Turecka a severní Afriky).


SEZNÁMENÍ S DANĚMI


Jakmile přijdou dvacáté šesté narozeniny, přichází smutné seznámení se zdravotním pojištěním českých občanů. Student přestává být tím, za koho do té doby platil pojistné stát, a od jeho platby nezachrání ani pokračující studium. Pokud student překročil hranici 26 let a nepracuje, stává se z hlediska zákona takzvanou OBZP, tedy osobou bez zdanitelných příjmů.

„Za OBZP je považován z hlediska zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění pojištěnec s trvalým pobytem v ČR, za kterého není po celý kalendářní měsíc plátcem pojistného ani zaměstnavatel, ani stát, ani pojištěnec sám není plátcem pojistného jako OSVČ. OBZP je povinna sama platit měsíčně pojistné ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu rovnajícího se platné minimální mzdě po zaokrouhlení na korunu nahoru,“ píše pojišťovna ministerstva vnitra. Přeloženo do srozumitelného jazyka, student nad 26 let odvede každý měsíc na účet zdravotní pojišťovny 1080 Kč.

Daň z příjmů a důchodové pojištění jsou pro studenty aktuální až v případě, že si začnou při škole vydělávat.

Mezník 26 let neplatí jen pro zdravotní pojišťovnu, ale třeba i pro městskou hromadnou dopravu. Studenti nad tuto hranici již nemají nárok na studentský tarif a musí platit standardní ceny určené dospělým. Například v Praze se jedná o poměrně významný skok: místo 720 korun stojí „lítačka“ na tři měsíce 1480 Kč, tedy více než dvojnásobek.


ÚČET V BANCE ZADARMO


Vrátíme-li se zpět do ráje studentských slev, zajímavé služby nabízejí studentům i banky se svými studentskými účty. Důvod získat vysokoškolské studenty jako klienty je jasný: neochota měnit účet je obecně platná, a po ukončení studia tak má banka dalšího platícího klienta k dobru, navíc coby absolventa VŠ pravděpodobně se zajímavými příjmy.

Asi nejdále to s nadbíháním studentům dotáhla Česká spořitelna, jež ke svému dnes již neexistujícímu účtu Sporostudent slibovala prémii 10 000 Kč (minus daň!) za ukončené vysokoškolské studium s vyznamenáním, zkrátka za červený diplom. Okolo celé akce se semlelo mnoho povyku, protože Česká spořitelna nebyla ve formulaci podmínek příliš exaktní a najednou se jí hlásily tisíce studentů, kteří s červeným diplomem ukončili pouze bakalářské studium. V roce 2003 bylo nakonec rozhodnuto o tom, že ČS skutečně peníze vyplatí i v takovém případě, raději ale celé konto rychle zrušila a přeměnila v účet Student+, který již o deseti tisících nic neříkal.

Dnes už studentské konto nabízí prakticky každá větší banka, a je tedy z čeho vybírat. Samotné založení a vedení účtu jsou většinou zdarma stejně jako platební karta, elektronické bankovnictví, elektronické výpisy z účtu a zpravidla i kontokorent. Nicméně dále se benefi ty liší: někde dostanete kartu embosovanou, jinde obyčejnou elektronickou, někde jsou transakce nebo výběry z bankomatů dané banky zadarmo, jinde si za všechno tohle zaplatíte. Někde je příspěvek na ISIC kartu, s některou kartou nelze platit po Internetu, zkrátka každý musí zvážit, co od svého účtu potřebuje.


NABÍDKA VELKÉ TROJKY


Asi nejvíce spolu o studenty bojuje velká trojka, tedy Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Všechny tři nabízejí zajímavé účty a každý si musí vybrat sám, nicméně konkurenceschopný je určitě účet ČSOB. Její Studentské konto Plus zahrnuje bezplatně embosovanou platební kartu VISA, elektronické bankovnictví, jehož prostřednictvím jsou zadané platby v rámci ČR bez poplatku a výběry z bankomatů ČSOB zadarmo. Kontokorent je také zdarma, a to až do limitu 20 000 Kč.

Komerční banka nabízí dvě varianty studentského účtu G2, z nichž základní bez poplatku zahrnuje nejnutnější služby a jeden výběr z bankomatu měsíčně. Zato nadstandardní účet za 20 Kč měsíčně již obsahuje kontokorent, cestovní pojištění na embosované kartě, bezplatné výběry z bankomatů KB i běžné transakce po Internetu zdarma a účet v eurech.

Česká spořitelna opustila svůj Student+ a studentům nyní nabízí Osobní účet ČS Student – tedy obdobu konta prodávaného ostatním klientům spořitelny.

Bezplatně v něm máte nárok na tři služby, tedy například kartu, přímé bankovnictví a výběry z bankomatů ČS. Za vše ostatní si již připlatíte.

Největší výhodou České spořitelny tak zůstává její síť bankomatů, která je zdaleka největší.

U studentských účtů je třeba zvážit i věk, do něhož platí.

Například konto ČSOB skončí ve 28 letech, studentského účtu Komerční banky a České spořitelny můžete využívat až do třiceti. Banky dnes již navíc většinou nevyžadují každoroční dokládání potvrzení o studiu.

Přechod ze studentského světa slev a výhod do dospělosti je tedy docela drahou záležitostí. Naštěstí se tak děje v postupných krocích, aby to chytré absolventské palice dokázaly unést. Navíc první pořádná výplata staví slevy z minulého života do trochu jiného světla. C


Jaké výhody nabízejí studentské účty

                                                                                                               VÝBĚR                       VÝBĚR

BANKA                       NÁZEV ÚČTU                  VEDENÍ ÚČTU                 VÝPIS                       Z V BANKOMATU RÁMCI BANKY   Z JINDE BANKOMATU           KARTA (TYP)                 INTERNETBANKING

ČESKÁ SPOŘITELNA           Osobní Student účet         zdarma                      poštovné                    možnost jinak zdarma, 6 Kč  25 Kč + 0,5%                                            možnost zdarma

ČSOB                       Studentské konto Plus       zdarma                      30 Kč / zdarma elektronický zdarma                      30 Kč                       zdarma (embosovaná)         zdarma

GE BANK MONEY              Genius Student              zdarma                      10 Kč / zdarma elektronický zdarma                      35 Kč                       zdarma (embosovaná)         zdarma

BANKA KOMERČNÍ             Základní G2                 zdarma                      zdarma                      1 zdarma, měsíčně další     35 Kč                       zdarma (debetní)            zdarma

KOMERČNÍ BANKA             Nadstandardní G2            20 Kč měsíčně               zdarma                      zdarma                      35 Kč                       zdarma (embosovaná)         zdarma

POŠTOVNÍ SPOŘITELNA        Postžiro Junior             zdarma                      13 Kč/ zdarma elektronický  u ČSOB 5 Kč                 25 Kč                       zdarma (debetní)            zdarma

UNICREDIT BANK             Studentské konto            19 Kč měsíčně               čvrtletně zdarma            zdarma                      jeden zdarma, výběr další   zdarma (debetní)            zdarma

VOLKSBANK                  FREE Konto                  zdarma                      na zdarma pobočce           3 Kč                        u ostatní ČSOB 6 30 Kč, Kč  zdarma (debetní)            zdarma


KONTOKORENT                ODCHOZÍ           PŘÍCHOZÍ

(RÁMEC AŽ)                 PLATBA            PLATBA           DALŠÍ                                         POZNÁMKA

možnost (25 000 Kč) zdarma 2 Kč              5 Kč             Příspěvek do 30 let na ISIC – 200 Kč ročně;   3 výběry služby z bankomatu, zdarma z výběru plaby (karta, v rámci přímé ČS, kontokorent) bankovnictví,

zdarma (20 000 Kč)         zdarma            zdarma           účet do 28 let                                                               –

zdarma (10 000 Kč)         4 Kč              zdarma           0,5% do 27 odměna let za platby kartou;                                      –

zdarma (20 000 Kč)         4–6 Kč            zdarma           Na 333 ISIC Kč za 200 platby Kč při kartou; založení, do 30 let              –

zdarma (20 000 Kč)         zdarma            zdarma           Na 333 ISIC Kč za 200 platby Kč při kartou; založení, do 30 let              –

zdarma                     2 Kč              zdarma           vydání účet jen slevové do 26 let karty Euro 26;                             –

zdarma                     3–6 Kč            zdarma           1x proplacení ISIC karty                                                     –

zdarma (20 000 Kč)         3 Kč              zdarma           na a pojištění kartě cestovní odpovědnosti pojištění                         –




O přízeň studentů bojuje velká bankovní trojka, tedy Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. ISIC AWARDS 2008


Každý rok si studenti, majitelé karty ISIC, volí nejpopulárnější slevové programy ve třech kategoriích. Zde jsou výsledky za loňský rok.


TOP PARTNEŘI: 1. Knihkupectví Neoluxor 2. Pizzeria Einstein 3. Student Agency


TOP FESTIVALY: 1. Rock for People 2. Sázavafest 3. Colours of Ostrava


TOP ZIMNÍ AREÁLY: 1. Skiareál Špindlerův Mlýn 2. Sportovní areál Špičák 3. Lyžařské středisko Pustevny



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 23:32

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze