Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Ministerstvo uvažuje o zápisném. Všechny tím zaskočilo

9. prosince 2010 – David Mynář, Jiří Sojka



V září 2011 měla přijít na vysoké školy novinka – roční zápisné ve výši až šest tisíc korun. Ale studenti nejspíš budou až do roku 2013 studovat bezplatně, rektoři poplatek odmítají.


Na konci října zaskočil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš z Věcí veřejných úplně všechny: své koaliční partnery, rektory univerzit i studenty. Jeho novela návrhu zákona by vysokým školám umožnila už od září vybírat jednorázový roční poplatek do výše šesti tisíc korun. Zatím se přitom počítalo pouze se školným od podzimu 2013. „Návrh zápisného je jen dočasné řešení,“ bránil se kritice Dobeš. „Jakmile bude v roce 2013 zavedeno regulérní školné, zápisné se zase zruší,“ uvedl Dobeš. Podle ministra je zavedení školného za tři roky pozdě. Zápisné by mělo pomoci vysokým školám vykompenzovat dvoumiliardové škrty, které vláda v rozpočtu pro univerzity na příští rok naplánovala. Podle Dobešova plánu by si výši poplatku každá škola určila sama a vybírán by byl za každý vstup do nového ročníku. Dohromady by podle odhadů zápisné přineslo školám 500 až 700 milionů korun.


Studenti se tváří rozpačitě


Redakcí oslovení vysokoškolští studenti i letošní maturanti mají k zápisnému mnoho výhrad. Požadují vyšší kvalitu výměnou za poplatky a tu jim ministerstvo slíbit nemůže – samo uznává, že se jedná pouze o zalepení díry v rozpočtu vysokých škol. Většina studentů sice potvrzuje, že roční poplatek by jim vážné problémy nedělal, přesto jsou někteří ostře proti. „Pro mě není problém zaplatit šest tisíc, ale nevidím sebemenší důvod, proč by se tak mělo činit,“ říká Tomáš Pucholt z Fakulty mezinárodních vztahů. „Problém státního rozpočtu není v nedostatečných příjmech, nýbrž v nesmyslných výdajích. Ať vláda šetří jinde,“ dodává. „Platit za vzdělání má smysl, ale zápisné ubírá možnost začít studovat dvě univerzity a vybrat si po několika měsících podle vlastní zkušenosti,“ přidává pohled studenta střední školy maturantka Kateřina Drtinová. Pro některé sociálně slabší rodiny může být obtížné dát dohromady požadovanou částku v hotovosti. Zápisné by totiž na rozdíl od školného nemělo být odložené. Šest tisíc navíc nemusí být částka konečná, v mnoha rodinách studuje vysokou školu více potomků.


U rektorů zápisné narazilo


Univerzity, kterým mělo přinést chybějící prostředky, se postavily proti zápisnému. Jako první odsoudila nový poplatek Univerzita Karlova, dvouleté řešení je podle jejího rektora Václava Hampla nesystémové. Školné odmítla na svém zasedání 19. listopadu i Česká konference rektorů, čímž ho alespoň zatím odsunula do pozadí.Ve svém prohlášení požaduje trvalé řešení místo dočasného a dále také návaznost na systém státní podpory sociálně slabším studentům. Ministr Dobeš se ale nevzdává. „Případné další jednání týkající se zápisného chce řešit v politické rovině. V okamžiku, kdy by získal politickou podporu, tak by zápisné opět předložil rektorům v pozměněné podobě,“ uvedl jeho mluvčí Václav Koukolíček. Prorektor Jakub Fisher dodává, že po jednání Sněmu Rady Vysokých škol se jeví zápisné jako velmi nepravděpodobné.




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 23:01

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze