Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Uzdravení paměti v postkomunistické společnosti. Diskusní večer v College des Bernardins v Paříži

Uzdravení paměti v postkomunistické společnosti. Diskusní večer v College des Bernardins v Paříži

V rámci diskusního večera nazvaného „Uzdravení paměti v postkomunistické společnosti/Guérison de la mémoire dans une société postcommuniste“ v pařížském kulturně-vzdělávacím centru College des Bernardins se uskuteční dva kulaté stoly. Spolupořadatelem večera 24. května 2011 (18. 00-22.00 hodin) je Centrum teologie a umění KTF UK.

Odpovědné předávání historické paměti je neustále ohrožováno pokušením politické, filozofické či náboženské manipulace. Tyto otázky jsou v současnosti zvláště živé v zemích, které byly postiženy násilnou manipulací s vlastní historií a s tím souvisejícím porušením kontinuity národní paměti, jako je tomu v zemích bývalého komunistického bloku.

Pařížská debata se bude týkat konkrétního a stále palčivého tématu minulosti, jímž je spolupráce některých katolických kněží s tajnými službami komunistických režimů. Pozvání College des Bernardins v Paříži přijali hosté pocházející z několika evropských zemí. Debaty se zúčastní Antoine Arjakovsky (zakladatel a ředitel Institutu ekumenických studií ve Lvově, který bude kulatý stůl moderovat); Mons. Dominik Duka OP (arcibiskup pražský); Tomasz Dostatni OP (prezident polské nadace Ponad granicami); Albert-Peter Rethmann (ředitel Institutu pro světovou církev a misie ve Frankfurt nad Mohanem); M. Henry Rousso (francouzský historik a specialista na období Vichy), Mons. Eric de Moulins-Beaufort (spoluředitel katedry Société, Liberté, Paix).

Večer v College des Bernardins připravily česká teologická revue Salve, Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (ctu), Česká dominikánská provincie, polská nadace Ponad granicami ve spolupráci s výzkumnou katedrou Société, Liberté Paix Coll?ge des Bernardins a za podpory Kirche in Not a Francouzského institutu v Praze.

ExternĂ­ odkaz College des Bernardins, původně cisterciácká kolej v centru Paříže, považovaná za nejkrásnější gotickou nekostelní stavbu ve městě. Na podnět kardinála Jeana-Marie Lustigera ji na přelomu tisíciletí opět získala církev, rekonstruovala ji a přeměnila v centrum vzdělávání, bádání a především dialogu moderního světa a křesťanství. Pod jednou střechou se zde tak setkávají a debatují lidé z církevního vědeckého světa, vědci z předních francouzských univerzit a lidé z oblasti kultury.







Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 16:46

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 24.04 2025 12:15 , © Univerzita Karlova v Praze