Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Když dostanete 21 milionů

Když dostanete 21 milionů


 


11. 9.2010,   autor: EVA HNÍKOVÁ


Vyvíjejí chemické roboty schopné dopravovat léky po těle, zkoumají vlastnosti  černých děr, otevírají cestu k miniaturním elektronickým součástkám... a  nemusejí při tom příliš uvažovat o penězích. Hrstka českých výzkumníků dosáhla na milionové  granty.


Myšlenky si nejlépe utřídí během diskuzí s kolegy a se studenty. „Rád pracuju  s lidmi. Obvykle sedíme před tabulí. Kreslíme si a vysvětlujeme, jak fungují  algoritmy, které nás právě napadly. Snažíme se najít případy, kdy se daný  algoritmus osvědčuje, a kdy naopak selhává,“ popisuje Daniel Král'.  Dvaatřicetiletý docent Matematickofyzikální fakulty UK získal v létě grant  Evropské výzkumné rady (European Research Council) v celkové výši 849 tisíc eur,  což odpovídá více než 21 milionům korun. V oblasti matematiky byla vůbec poprvé udělena podpora „na rozjezd týmu“ žadateli  působícímu v nové členské zemi Unie.


Výzkum Daniela Král'e se pohybuje na pomezí matematiky a informatiky. Věnuje  se především části kombinatoriky zvané teorie grafů a jejím aplikacím. Vyvíjí  přístupy, které umožní zrychlit třeba běžně používané počítačové programy.  „Klasickým problémem je hledání nejkratší nebo nejrychlejší cesty mezi dvěma  městy. Řeší ho i různé vyhledávače a plánovače,“ podotýká.


V rámci grantu bude docent Král' s kolegy zkoumat strukturální vlastnosti  různých tříd matematických objektů. Přeloženo do češtiny: může jít třeba o  spojení mezi městy. „Vyvíjíme algoritmy, které umožní co nejrychleji podat  informaci o tom, zda mezi dvěma městy existuje cesta omezené délky. To v praxi  odpovídá hledání náhradní trasy při uzavírce způsobené dopravní nehodou,“  popisuje jeden z příkladů Daniel Král'. Dodává však, že je pětiletý grant, který  začne běžet v prosinci, určený především na podporu základního výzkumu. Jeho  výsledky se tedy v praxi zřejmě hned neodrazí.


Špičkoví matematici zamíří do Prahy A jak evropské miliony změní práci mladého matematika? Bude více peněz na stipendia pro studenty,  na jejich cesty do zahraničí a také na zvaní světově uznávaných vědců,“ doufá  docent Král'. „Fondy“ na spolupráci s cizinou a podporu studentů vzrostou díky  grantu až čtyřnásobně. Evropské peníze ale hlavně umožní nabídnout zajímavá místa špičkovým postdoktorandům. „Už jsme se domluvili s  Demetresem Christofidesem, který získal doktorát v Cambridge a nyní působí na  univerzitě ve Warwicku,“ chlubí se novou posilou Daniel Král' a plánuje sehnat  dva další postdoktorandy. Sám ostatně také po doktorátu na pražském „matfyzu“  vyjel na zkušenou do ciziny - rok strávil na Technické univerzitě v Berlíně a  rok na Georgia Institute of Technology v Atlantě. „Je škoda, že v Česku nejsou  podobné stáže zatím příliš rozšířené,“ míní Král'.


Do týmu se zapojí i další tři vědci z „matfyzu“ a pět doktorandů. „Víc bych  jich ani nechtěl, nemohl bych se jim plně věnovat. S jedním doktorandem strávím  týdně v průměru čtyři až pět hodin,“ vysvětluje docent Král' a dodává, že si  váží možnosti pracovat v Praze: „Pokud mě bude Univerzita Karlova chtít a pokud se  nijak zásadně nezmění zdejší podmínky, nemám důvod odcházet do zahraničí.“  Daniel Král' také upozorňuje, že skupina diskrétní matematiky na „matfyzu“ patří  ke světové špičce: „I díky zdejšímu zázemí se mi ostatně podařilo uspět v  prestižní grantové soutěži.“ Hmota složená ze strun Evropské miliony umožní  matematiku Král' ovi zůstat v Česku. Teoretického fyzika Martina Schnabla  dokonce podobný grant přilákal ze zahraničí zpět Prahy. V roce 2007 získal  evropskou cenu pro mladé vědce EURYI (European Young Investigators  Awards) a s ní možnost bádat pět let v přepočtu za více než dvacet milionů  korun.


„Mohl jsem se tak vrátit ze Spojených států a začít pracovat na Fyzikálním  ústavu Akademie věd, aniž by výrazně klesl můj životní standard,“ říká Martin  Schnabl, který do Prahy přišel z prestižní univerzity v Princetonu a předtím  působil na Massachusettském technologickém institutu v americké Cambridge. Tady  má sice nižší plat, ale zároveň třeba i školku pro děti zdarma. „V USA jsem ale  byl na pozici postdoktoranda, tady vedu tým,“ poznamenává Schnabl. Kdyby  podobnou pozici zastával ve Spojených státech, zvedl by se jeho příjem na  dvojnásobek.


Sedmatřicetiletý fyzik zkoumá vlastnosti černých děr nebo okolnosti vzniku  vesmíru. Především se však zaměřuje na teorii strun, jež se pokouší propojit  kvantovou mechaniku s obecnou teorií relativity. Podle ní jsou zjednodušeně  řečeno základním stavebním kamenem hmoty jednorozměrné, různým způsobem  vibrující struny. Nyní se Martin Schnabl soustřeďuje hlavně na tzv. strunovou  teorii pole, která popisuje chování pozoruhodných vícerozměrných objektů  nazvaných D-brány.


Získané peníze investoval skoro stejně, jako to má v plánu Daniel Král', tedy  především do lidí: „Mám tři špičkové postdoktorandy, přišli do Česka z Itálie,  Belgie a z USA.“ A také styl jeho práce vypadá podobně. „O teorii strun  diskutujeme s kolegy u tabule. Často o ní uvažuji také sám, třeba jen s perem v ruce. Spotřebuji při tom hory papírů - kreslím na ně  jednoduché obrázky, píši rovnice, vzorce i pečlivé detailní výpočty,“ vysvětluje  Martin Schnabl. Kromě toho však často provádí výpočty i ve speciálním programu  na počítači.


Testy robotů Ve stejné soutěži jako Daniel Král' uspěl o dva roky dříve  chemik František Štěpánek. Také on se díky grantu mohl po osmi letech strávených  v zahraničí (působil třeba na Imperial College v Londýně a Univerzitě Pierra a  Marie Curiových v Paříži) vrátit do Česka. Získal v přepočtu více než dvacet  milionů. Má sice menší plat než v zahraničí, ale kupní sílu si zachoval. „Jsem  tady spokojený,“ pochvaluje si docent Štěpánek své působení na Vysoké škole  chemicko-technologické v Praze.


V rámci grantu vyvíjí s kolegy chemické roboty. S jejich pomocí bude jednou  například možné „rozvážet“ po těle chemické látky a v přesném časovém intervalu  je pak uvolňovat. „Při sestrojování chemických robotů se inspirujeme u živých  jednobuněčných organismů,“ popisuje František Štěpánek.


Šestatřicetiletý chemik vede tým tří postdoktorandů, osmi doktorandů a do  výzkumu se zapojují i studenti. „Národnostní složení je  česko-slovensko-indické,“ upřesňuje Štěpánek. Připouští, že se evropské miliony  výrazně odrazily v jeho práci. „Díky tomu, že peníze na chod své skupiny  získávám z jednoho dominantního zdroje, nemusím tolik času trávit vyplňování  žádostí o dílčí granty a můžu se více věnovat vlastnímu výzkumu,“ pochvaluje si  František Štěpánek a dodává, že mu dlouhodobá podpora poskytuje také větší  tvůrčí svobodu. Nemusí tříštit své síly v množství úžeji zaměřených projektů. „V  neposlední řadě se s grantem Evropské výzkumné rady pojí určitá prestiž, což  otevírá nové možnosti ke spolupráci s dalšími laboratořemi nebo s -průmyslem,“ domnívá se docent Štěpánek.


Jeho chemické roboty se skládají z vnější polopropustné membrány, která  zajišťuje mechanickou odolnost, přilnavost k povrchům a reguluje také rychlost  látkové výměny s okolím. „Tělo“ robota obsahuje systém zásobníků látek. Ty se  mají v požadovaný čas a na určeném místě uvolnit. „Zatím testujeme prototypy  těchto rezervoárů. Zkoumáme rychlost vylučování látek z robotů v závislosti na  různých podmínkách,“ popisuje František Štěpánek. Letos by chtěl také například  vyzkoušet, jak budou roboty „přisedávat“ k různým povrchům. „Chemické roboty  mohou jednou najít využití třeba při přesně cílené chemoterapii nebo i při  odstraňování znečištění,“ upozorňuje docent Štěpánek.


Kromě mladých vědců se však štědré podpoře od Evropské výzkumné rady těší  třeba i uznávaný Josef Michl, který střídavě působí na Coloradské univerzitě v  Boulderu a na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze. „Díky  penězům z Bruselu mám podstatně větší laboratoř a celou řadu specializovaných  přístrojů,“ popisuje jednasedmdesátiletý chemik. Kromě techniky investuje i on  více prostředků do lidí. Se svým zhruba šestičlenným pražským týmem se v rámci  získaného grantu věnuje molekulárním rotorům - jde o jakési pohyblivé „mlýnky“  sestavené z atomů. „Naše poznatky by mohly vést k miniaturizaci řady  elektronických součástek,“ doufá profesor Michl.







Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 22:47

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze