Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Testy z češtiny pohlídá policie

Testy z češtiny pohlídá policie

Lidové noviny, 30.3.2010, rubrika: Domov, strana: 5, autor: JARKA SYNÁČOVÁ

PRAHA Už déle než rok skládají cizinci, kteří chtějí žít v Česku, povinné zkoušky z češtiny. Kvůli častým podvodům nyní bude u přezkušování kromě komise učitelů hlídkovat také cizinecká policie.

Povinná zkouška z češtiny měla být receptem na spolehlivou integraci menšin. Místo toho se kolem jazykových testů pro imigranty rojí podvody. Přiznávají to i jazykové školy, v nichž lze certifikát získat.

„Nám se stalo několikrát, že k nám přišli uchazeči a nabízeli malé částky i větší služby,“ přiznala před časem Marie Poláčková z Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. „Zkouška je pro cizince velmi stresující záležitost. Někdy se stane, že se pokusí pojistit si výsledek,“ doplňuje ji Andrea Říhová z brněnské jazykové školy Pelikán. „Nabízejí příplatky za zkoušku či ukrajinskou vodku nebo jiné naturálie. Pracovníkovi školy byly dokonce jedenkrát nabídnuty i sexuální služby.“ Kromě úplatků se ale rovněž množí případy, kdy zkoušku přijde za registrovaného uchazeče složit někdo jiný. Policejní komise Kvůli podezřelým testům už padly tři desítky trestních oznámení. Ministerstvo vnitra však chce nyní v boji s podvodníky ještě přitvrdit: v jazykovkách mají během přezkušování hlídkovat policisté. Do praxe se už nápad přenesl ve východních Čechách. „Začaly se množit případy, kdy jsme si nebyli jisti, zda cizinci zkoušku složili. Zejména Asiaté, kteří žádali o trvalý pobyt, třeba česky vůbec neuměli,“ vysvětluje důvody Marek Jankovič z detašovaného pracoviště odboru azylové a migrační politiky v Královéhradeckém kraji. Doposud totožnost cizince kontrolovali pouze zaměstnanci školy. Ti ale podle úředníků neumí podvod bezpečně odhalit: nerozeznají padělaný doklad a mnohdy ani nezjistí, že za cizince někdo ve škole „zaskočil“. „Nejsou k tomu proškoleni, nemusí záměnu totožnosti zjistit. Cizinecká policie má na takové úkony experty.“

Ve východočeských jazykovkách tak skutečně od letošního února dohlíží na průběh zkoušek vedle zkušební komise také policisté v civilu. Pokud ve školní lavici natrefí na podvodníka, mohou jej ze školy ihned odvést k výslechu. A stejné pořádky by měly už brzy začít platit i v ostatních částech Česka. „Cizinecká policie zatím nekontroluje plošně všechny zkoušky, cílem je však dosáhnout plného pokrytí. Důležitý je samotný psychologický moment, že kontrola existuje, což by mohlo podvody eliminovat,“ pochvaluje si opatření mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Už nyní tak probíhají námluvy mezi školami a policisty. „Máme kontaktní osobu, na kterou se v případě podezření z podvodu můžeme obrátit, ministerstvo nám nabídlo namátkovou kontrolu totožnosti uchazečů,“ potvrzuje Monika Hřebáčková z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze. Policejní kontroly nevadí ani neziskovým spolkům. „Větší kontrola by byla v těch podezřelých školách na místě,“ míní Jan Kubíček z Poradny pro integraci. Loni skládalo zkoušku celkem 3760 cizinců, pouze dvacet procent z nich neuspělo.








Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 22:13

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze