Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Seznamy škol a tipy, jak vybírat VŠ

Seznamy škol a tipy, jak vybírat VŠ

13.1.2010, rubrika: Přehled VŠ, strana: 1, autor: Michaela Kučerová, Martin Víta



V dnešní speciální příloze přinášíme zájemcům o studium KOMPLETNÍ PŘEHLED vysokých škol v ČR a programů, které nabízejí. Podrobný výčet všech oborů najdete v rozšířené verzi seznamů na www.idnes.cz/seznamvs.


Mám jít spíš na management na Ekonomickosprávní fakultu MU do Brna, nebo na Fakultu managementu VŠE? V čem se liší speciální pedagogika na MU a na UK? Vypadají otázky, které si o svém budoucím výběru studia kladete, podobně? Nabízíme několik tipů, které by vám mohly pomoci při orientaci.

Porovnejte obsah studia Základem porovnávání by měla být „analýza studijních plánů jednotlivých oborů“. Zní to hrozně složitě, ale v podstatě jde o to, podívat se na webové stránky jednotlivých fakult či kateder, které najdete v následujících seznamech. Najdete tam zpravidla výčet předmětů spolu s jejich rozsahem a informacemi, zda jsou povinné či povinně volitelné, případně v jakém ročníku je doporučeno je absolvovat. Můžete tak například zjistit, že na managementu na fakultě XY je matematika povinná čtyři semestry, kdežto na fakultě AB jen první dva atp.

Studijní plány dostupné na internetu často obsahují i odkazy do informačního systému příslušné školy, kde se můžete o daných předmětech dozvědět výrazně více, například kdo, kdy a kde je učí.

Jděte na přednášku nebo na Den otevřených dveří Přednášky na veřejných vysokých školách bývají veřejné. Využijte toho a jděte se podívat alespoň na některé z nich. Zvolte samozřejmě přednášky obsahově přiměřené - především ty, které patří mezi „prvácké“. Získáte tak přesnější představu o tom, jak vypadá daný obor při studiu na VŠ a zda je skutečně tím, čím byste se chtěli v budoucnu zabývat.

„Pár mých známých po této zkušenosti mírně upravilo svůj výběr. Místo práv třeba zvolili politologii,“ říká student Karlovy univerzity Jan Sochor.

Představy středoškoláka o tom, co obnáší daný obor, se od reality vysokých škol totiž mnohdy velice liší - a účast na několika přednáškách může tento náhled zkorigovat.

Ptejte se současných studentů Návštěvou přednášek navíc získáte možnost přímo mluvit se studenty, kteří daný obor již studují a mohou vám poskytnout informace trochu jiného charakteru než ty oficiální na dnech otevřených dveří. Zvolili by si znovu tentýž obor, nebo by šli raději jinam?

Zeptejte se svých středoškolských vyučujících, zda nevědí o někom, kdo daný obor právě studuje. Navštěvujete-li přípravný kurz, zeptejte se svého lektora. Nemáte-li možnost najít studenty přímo, zkuste internet. Vygooglujte studenty vašeho zvoleného oboru a oslovte je. Lze také pátrat na Facebooku. Mnohé fakulty a školy již mají své skupiny, a tak by byla škoda toho nevyužít.

Přemýšlejte nad uplatněním Nezapomeňte se informovat i o pracovních místech, která se pro váš obor nabízejí. Že se uplatníte s absolutoriem zubního lékařství nebo informatiky, je celkem jasné, ale například absolventi mnoha obecných ekonomických a manažerských oborů mohou mít s hledáním místa potíže.

„Na adrese http://www.strediskovzdelavacipolitiky. info/svp/ jsou momentálně k dispozici údaje o absolventech vysokých škol a jejich zaměstnatelnosti od dubna 2002 do dubna 2009. V termínu zveřejnění naší nové zprávy na konci ledna 2010 se na stejné adrese objeví i údaje ze září loňského roku,“ uvádí Jan Koucký ze Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK.



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 21:57

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze