Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Pomoc při školném Dobeš oseká, s granty už nepočítá

Pomoc při školném Dobeš oseká, s granty už nepočítá

12.10.2011    Právo    Strana 2    Zpravodajství, autor:  Marek Přibil       

Ministerstvem školství slibovaná finanční pomoc studentům, kteří budou muset od roku 2013 platit na veřejných vysokých školách školné, se zřejmě smrskne. A to jen na takzvané spoření na studium, tedy alternativu stavebního spoření, a na půjčky dvojího druhu – na školné a na životní náklady.

            Se státními granty pro sociálně slabé posluchače vysokých škol, k jejichž zavedení se představitelé trojkoalice i předchozích vlád zavazovali, se s největší pravděpodobností vůbec nepočítá.

            Systém grantů měl být přitom původně základní podmínkou pro zavedení školného. Podle politiků měl otevřít vysoké školy všem, tedy i studentům nemajetných rodičů.

            Školné bude přitom nikoli odložené, jak ohlašovala koalice, ale přímé, jak včera ukázala slova Ivana Wilhelma, náměstka ministra Josefa Dobeše (VV). „Student bude mít povinnost do daného termínu školné uhradit,“ řekl Wilhelm na senátním slyšení k reformě VŠ.

Takovým termínem může být například univerzitou stanovené datum splatnosti školného v prvním měsíci každého semestru. Školné bude ve výši do 10 tisíc korun semestrálně. Podle Dobeše většina škol využije horní hranici.

„Je to zákon o finanční pomoci studentů státu“

Wilhelm včera představil právě i pojetí zákona o finanční pomoci studentům, prostřednictvím kterého politici slibují pomoc sociálně slabým a odbourání bariér v přístupu ke studiu.

Vyjmenoval, že návrh obsahuje kromě spoření na studium též podnikové spoření a půjčky. „Na školné a na životní potřeby studentů,“ uvedl náměstek.

            Šéf Studentské komory Rady VŠ Miroslav Jašurek varoval, že chystaný zákon je pouze „o finanční pomoci studentů státu“. Ne o pomoci studentům. „To budou studenti, kdo bude pomáhat státu (na úkor veřejného financování škol – pozn. redakce). Chystané granty pro sociálně slabé zcela z návrhu vypadly,“ upozornil. Pro Právo ještě vysvětlil, že původně se počítalo s dvěma druhy grantů: „Granty, na které mohli dosáhnout všichni za splnění určitých podmínek. A pak zejména pro ty sociálně vůbec nejslabší. Teď vypadly granty všechny. Zůstane jen takzvané sociální stipendium, které ale funguje už dneska.“

            Na toto stipendium dosáhnou jen ti nejpotřebnější, jen asi dvě až tři procenta posluchačů. Je podmíněno, že student prokáže škole, že příjem rodiny nepřesáhl 1,1násobek životního minima, a proto rodina pobírá přídavek na dítě.

Přitom všichni politici včetně premiéra Petra Nečase (ODS) se granty a propracovanou sítí stipendií ohánějí jako podmínkou před zavedením školného. Podle Nečase u nás zatím existuje sociální bariéra při studiu.

            „Je nutné vytvořit systém studentských půjček, stipendií a grantů. Aby mohli studovat všichni a nedocházelo k diskriminaci těch, kteří nemají přístup k dostatečným finančním prostředkům. Až poté můžeme začít přemýšlet nad zavedením školného,“ řekl nedávno předseda vlády Nečas.




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 21:51

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze