Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzity: Zákon o školném má 1,5 strany, příprava stála miliony

Univerzity: Zákon o školném má 1,5 strany, příprava stála miliony


Praha 8. prosince (ČTK), autor: Adéla Klimešová mkv mal

Návrh zákona o školném se po očištění od nadbytečného textu vejde na 1,5 strany, na přípravu dvou reformních zákonů mělo přitom ministerstvo rok a půl a dotaci 93 milionů korun. S touto kritikou dnes přišla Rada vysokých škol (RVŠ), podle níž je návrh naprosto nepřipravený a na vládu by neměl jít tento měsíc, ale nejdřív za rok. Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce předložit dva zákony, o vysokých školách a o školném. Akademici k nim mají celkem 65 připomínek.

Podle ministerstva ale záměr zmiňuje jen hlavní myšlenky, podrobnosti budou dolaďovat v paragrafovaném znění zákona.

"My doporučujeme vládě, aby tento věcný záměr nepřijala, aby jej vrátila ministru školství k přepracování," řekl novinářům Marek Hodulík z RVŠ s tím, že v nejméně čtyřech bodech je návrh v rozporu s programovým prohlášením vlády. Z 93milionové evropské dotace teoreticky vychází 46,5 milionu korun na přípravu jednoho zákona. Návrh zákona o školném má sice 52 stran, podle Hodulíka jsou ale na více než 50 stránkách doprovodné texty a zhodnocení dopadů právní regulace.

Přesto akademici k návrhu vznesli 33 připomínek, které mají dohromady 134 stran. Kromě naprosté nepřipravenosti mu vyčítají i to, že zde chybí návaznost na jiné zákony, analýza dopadů školného na studenty i státní rozpočet a v návrhu nejsou vyjasněné základní termíny jako třeba příjemce podpory. Rada nesouhlasí i s tím, že by zákon snižoval bariéry pro studium pro chudé studenty, což tvrdí ministerstvo.

"Věcný záměr zákona nemá obsahovat detaily, ale jen základní principy," reagovala za autory návrhu mluvčí ministerstva Kateřina Savičová. Celý záměr má prý 90 stran a všechen text je povinnou součástí materiálu na vládu. Připomínkami akademiků se chce ministerstvo zabývat, i zmiňovaných 134 stran námitek Rady vysokých škol by se prý ale dalo po seškrtání nadbytečného textu shrnout jen asi do tří stran.

"Ten návrh nás taky překvapil z hlediska toho, že je velmi výhodný pouze pro komerční subjekty," uvedl Hodulík. Studenti, kteří by si vzali půjčku na studium u určité banky, by při přechodu k jiné bance ztráceli státní garanci. Protože by tak pro novou banku byli rizikovější, nejspíš by jim zvýšila úrok. Návrh také říká, že půjčku by člověk splácel hned po absolvování školy, což by v praxi mohlo vypadat tak, že čerstvý absolvent bakalářského programu by musel hned začít splácet, ačkoliv by zároveň studoval v navazujícím magisterském programu.

"Ten návrh není možné zlepšit, ten návrh je možné pouze odmítnout," komentoval materiál předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek. Školám také vadí, že ministerstvo s nimi návrh neprodiskutovávalo a ministr Josef Dobeš (VV) jej chce v nejbližších dnech či týdnech odnést k projednání vládě.

Dalších 32 připomínek vznesli akademici k návrhu zákona o vysokých školách. Na něm kritizují třeba zřízení funkčních míst profesorů a docentů, kdy by tyto tituly neměly celostátní platnost, ale byly by vždy svázány jen s konkrétní univerzitou, která je udělila.

Reforma vysokých škol se připravuje několik let, školy ale ministerské návrhy pokaždé odmítly.




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 21:46

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze