Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzity by mohly z EU dostat 2,3 mld. na podporu mladých vědců

Univerzity by mohly z EU dostat 2,3 mld. na podporu mladých vědců

    Praha 7. března (ČTK), autor:  Adéla Klimešová, nlm

Až 2,3 miliardy korun by mohly vysoké školy dostat na podporu mladých vědců. Ministerstvo školství připravuje novou výzvu k podávání žádostí o peníze z evropských fondů. O dotace by mohly mimopražské univerzity začít žádat od března, šanci mají i postdoktorandi ze zahraničí. ČTK to řekl ředitel sekce pro evropské fondy Jaroslav Kuba s tím, že výzva je před schválením. Peníze mají nastartovat kariéru mladých badatelů a zlepšit výsledky české vědy.


    "Postdoktorand by měl být člověk, který právě ukončil doktorské studium, čili je na začátku výzkumné kariéry, a tady tento program umožní, aby měl důstojnou výplatu, aby měl důstojné pracovní podmínky a mohl až tři roky pracovat a soustředit se na výzkum," sdělil Kuba. Počítá se prý s tím, že mladý badatel si takto vybuduje určitou pověst a po skončení podpory si třeba založí vlastní výzkumný tým.


    O dotace budou moci žádat vysoké školy, které poté vypíšou konkurz na členy vědeckého týmu. Peníze ale dostanou jen na ty vědce, kteří nevystudovali na dané univerzitě. Má se tak podporovat výměna "mozků" mezi vysokými školami. Při rozdělování peněz se prý bude přihlížet také k tomu, jestli škola vykazuje dobré vědecké výsledky. Program je určen školám mimo hlavní město, Praha jako bohatý region na dotace nedosáhne.


    "Ta výzva bude otevřená pro postdoktorandy i ze zahraničí," řekl ČTK Kuba. Díky tomu by se prý do českých laboratoří měli dostat špičkoví odborníci například z východní Evropy a ze zemí bývalého Sovětského svazu.


    Pokud ministerstvo výzvu schválí, mohly by školy dostat peníze už na konci tohoto roku. Peníze jdou z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který je zaměřen hlavně na podporu lidských zdrojů. "My si myslíme, že ti lidé jsou důležitější než beton," dodal Kuba. Zlepšení výsledků české vědy podle jeho názoru závisí ani ne tak na vybavení, jako spíše na vynikajících vědcích.


    Rektoři pražských vysokých škol loni odhadli, že ve vědecké kariéře pokračuje jen třetina mladých badatelů. Odrazuje je prý nízký plat, v soukromých firmách si vydělají několikanásobně více. Průměrný plat asistentů na fakultách se podle posledních statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání pohybuje kolem 22.500 korun.


    Z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost může Česko mezi lety 2007 až 2013 čerpat na výukové projekty přes 45 miliard korun. Další zhruba dvě miliardy eur (přes 48 miliard korun) mohou získat vědecké projekty z programu Výzkum a vývoj pro inovace.







Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 21:28

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze