Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Země V4 vytvoří expertní skupinu pro reformu vysokých škol

Země V4 vytvoří expertní skupinu pro reformu vysokých škol

Olomouc 15. listopadu (ČTK), autor: srd, snm

Na vzniku expertní skupiny, která se bude zabývat reformami vysokých škol v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku, se dohodli účastníci jednání ministrů školství visegrádské skupiny (V4), které se od pondělí konalo v Olomouci. Odborníci začnou pracovat také na programu stipendií pro studenty z V4 na špičkových univerzitách v zahraničí, například v USA. Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstev školství jednotlivých zemí.

    "Problémy v jednotlivých státech jsou velmi podobné. Společná expertní skupina je bude řešit a její členové se budou snažit hledat, jak z nich ven," uvedl ředitel odboru vysokých škol slovenského ministerstva školství Jozef Jurkovič. Experti se budou zabývat například i státními maturitami, které například v Polsku byly spuštěny před pěti lety.

    Česko na nový zákon o vysokých školách čeká, v těchto dnech by se měl dostat do připomínkového řízení vlády. V obdobné situaci je i novela zákona na Slovensku. Naopak v Maďarsku a Polsku už mají některé reformní kroky za sebou. "Provedli diverzifikaci vysokého školství na výzkumné a profesní univerzity, mají nastavený stipendijní systém i nový systém financování vysokého školství. Jsou tam věci, které my teprve budeme zavádět. Ve výsledku jdeme všichni stejným směrem," uvedl 1. náměstek českého ministra školství Jakub Hodinář.

    Za největší slabinu vidí zástupci všech zemí nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve státní správě v oblasti managementu vzdělávání, expertů v akreditačních komisích a podobně. Mimo jiné i proto začnou odborníci pracovat na přípravě stipendijního programu, díky němuž by mohli studenti zamířit i na prestižní světové univerzity. Dosud visegrádský fond podporuje stipendia studentů z východních zemí, například Ukrajiny, Arménie či Gruzie, balkánských zemí či Středomoří. Studenti z visegrádského prostoru mohou čerpat stipendia v zemích V4 či dalších partnerských státech. Nově by se možnost mohla týkat i elitních světových univerzit. "Slibujeme si od toho, že se tito lidé ze zahraničních univerzit vrátí s elitními zkušenostmi a budou je předávat dál," doplnil Hodinář.

    Česko nyní na rok V4 předsedá. Seminář v Olomouci měl především prohloubit dosavadní spolupráci v oblasti vysokého školství.






Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 21:43

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze