Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Univerzity lákají nadějné vědce na levné bydlení

Univerzity lákají nadějné vědce na levné bydlení

10.1.2011, rubrika: Česko, strana: 5



Vysoké školství


Tři české univerzity nechají „své lidi“ bydlet za pár korun Podmínkou je, že pro ně vědci a učitelé budou trvale pracovat


Univerzita přijme mladé vědce a pedagogy, nabízíme zvláštní bonus – výborné bydlení téměř zdarma. Značka: spěchá.

Takový inzerát by si mohly podat české univerzity, které hledají způsob, jak přilákat a udržet mladé perspektivní učitele a vědce. Nábor nové krve proto některé z nich podpořily zajímavou nabídkou. Akademikům a vědcům do 35 let nabízejí startovací byty za výrazně zvýhodněné nájemné. Například pražská Univerzita Karlova dala v prosinci k dispozici patnáct nově zrekonstruovaných bytů v lukrativní čtvrti na pražském Veleslavíně s nájmem 45 korun za metr čtvereční. To znamená, že například v jednom 76metrovém bytě se třemi pokoji a kuchyňským koutem zaplatí mladý akademik kolem tří a půl tisíc měsíčně. Přitom tržní nájemné by v tomto případě činilo až třináct tisíc. „Už dříve jsme nabízeli startovací byty vlastněné univerzitou našim studentům, kteří byli zároveň rodiči. Ale nabídku takového bydlení i našim mladým akademikům a vědcům jsme letos vypsali poprvé,“ říká mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Tichý boj o akademiky Tři největší české univerzity, které startovací byty buď začnou, nebo už začaly nabízet, tím prý chtějí hlavně pomoci nadějným pracovníkům. „Univerzita Karlova považuje za svou prioritu podporu mladých talentů – vědců a akademiků. Chceme jim tak usnadnit start v kariéře,” říká mluvčí Hájek.

Nicméně některé univerzity nepřímo přiznávají, že je to součástí tichého boje o mladé akademiky, který už začal a v němž si školy konkurují i mezi sebou navzájem. „Snažíme se a do budoucna se budeme snažit ještě víc získávat do vysoce kvalifikovaných pozic odborníky nejen z Olomouce a okolí, ale z celé republiky či ze zahraničí,“ říká Radek Palaščák, mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci, která chce startovací byty začít také nabízet a už o nich jedná s vedením města.

Tento nápad oceňuje Jan Švec z katedry biofyziky olomoucké přírodovědecké fakulty. „Právě bydlení bylo jedním z důvodů, proč jsem v roce 2001 – v počátcích své vědecké dráhy – odešel do zahraničí,“ říká Švec, který se do rodné Olomouce vrátil až po sedmi letech.

Ovšem důvodem pro lanaření „mozků“ a nabídky nadstandardních podmínek je i vznik nových vědecko-výzkumných center. „Například BioMedReg nebo Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů se nemohou spoléhat pouze na vlastní lidské zdroje, pokud chtějí mít své nově formované týmy opravdu na evropské úrovni. Jestliže však s pracovní nabídkou přijde i možnost bydlet, výrazně se zvyšuje šance, že se takové pracovníky podaří dostat do Olomouce,” dodává Palaščák. Byt až na čtyři roky Největší zkušenosti se startovacími byty pro své mladé pracovníky má brněnská Masarykova univerzita, která je nabízí už třetím rokem.

„V rámci tohoto programu už získala startovací byty řada studentů doktorských studijních programů. Další ubytovací kapacity plánujeme v těsné blízkosti nově postaveného kampusu v Brně-Bohunicích, který chystá soukromý investor,“ říká mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Získání univerzitního bytu s nájemní smlouvou až na 4 roky má kromě věku do 35 let ještě několik podmínek. Například uchazeč o byt Univerzity Karlovy nesmí vlastnit byt ani dům, nesmí vydělávat víc než desetinásobek životního minima (přes 31 tisíc), a musí být stálým akademickým nebo vědeckým pracovníkem univerzity se zaměstnaneckou smlouvou aspoň na tři roky. „Žádosti jsme přijímali do 22. prosince. Teď je vyhodnocujeme. O tom, kteří z uchazečů byt dostanou, rozhodne komise,“ dodává mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Vědce láká i vláda Zpět z ciziny domů chce lákat české vědce také vláda. Vytvořila program Návrat, do něhož chce v příštích osmi letech investovat půl miliardy korun. Tyto peníze by sloužily k výzkumu i možnosti sestavení vlastního týmu.

Kolik by si však vydělali samotní vědci, není úplně jasné. „Výše mzdy se bude odvíjet od obecně platných předpisů a vnitřních předpisů výzkumné instituce, na kterou vědec zamíří,“ uvedla pro Lidové noviny Jana Hakenová z ministerstva školství, která má program na starosti. První soutěž vyhlásí ministerstvo už letos, do roku 2019 rozdělí mezi vědce 465 milionů korun.

Podobný dotační program už spustilo Jihomoravské inovační centrum. Ti nejzkušenější vědci mají plat kolem 70 tisíc, mladí polovinu.




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 21:17

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 26.01 2025 08:37 , © Univerzita Karlova v Praze