Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Kolokvium Jak dnes psát dějiny rumunské literatury

Kolokvium Jak dnes psát dějiny rumunské literatury

Ústav světové literatury Slovenské akademie věd, Bratislava, katedra romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Komenského, Bratislava, oddělení rumunistiky katedry jihoslovanských a balkanistických studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Praha aRumunský kulturní institut v Praze si vás dovolují pozvat na mezinárodní kolokvium k výzkumnému grantu Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě Dějiny rumunské literatury (literární dění v kulturním prostoru) „Jak dnes psát dějiny rumunské literatury“ („Cum să scriem astăzi o istorie a literaturii române“).

Kolokvium se koná ve středu 21. 11. 2012 od 10 do 12 hod. v Rumunském kulturním institutu, Růžová 17, Praha 1.

V současné situaci, kdy se změnil nejen pojem historiografie, ale i způsoby a metody psaní dějin, jsou úvahy o nových možnostech zaznamenávání literárních událostí více než potřebné. Ve světové literatuře vzniká řada děl, které se pokoušejí dějiny literatury nahlížet, členit a popisovat navzájem odlišnými a neobvyklými způsoby. Proto jedním z námětů kolokvia je diskuse o  dějinách rumunské literatury, které v poslední době vyšly v Rumunsku nebo jinde.  Dále se na kolokviu pokusíme nastínit možnosti takového literárního výzkumu, který by neponechával stranou ani takzvané malé dějiny, tj. kulturní kontext, v němž vznikají literární díla, a který by se neomezoval jen na „velké zjevy“ v literatuře, protože i ty vždy vyrůstají ze širšího zázemí. S tím souvisí rovněž otázka, co všechno lze dnes za literaturu považovat, jinými slovy, zda a jak jsme schopni rozlišovat, co je ještě literární (umělecké), a co už není.

Přístup, který jsme zvolili ve výzkumném záměru, má nespornou výhodu: je to pohled na rumunskou literaturu „odjinud“, z kulturního prostředí nepříliš vzdáleného, ale ani zcela   blízkého, který navíc může těžit z dlouhodobé tradice rumunistických studií v obou kulturách, české i slovenské. Této skutečnosti odpovídá i složení řešitelského kolektivu.

Hlavní řešitel výzkumného grantu:

PhDr. Libuša Vajdová, CSc., Ústav svetovej literatúry SAV, Bratislava

Další řešitelé:

Doc. PhDr. Jana Páleníková, CSc., Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Bratislava

PhDr. Libuše Valentová, CSc., Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 16:41

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 15.05 2025 15:02 , © Univerzita Karlova v Praze