Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Queer a prostor: Jakou máme možnost být „sami sebou“?

Queer a prostor: Jakou máme možnost být „sami sebou“ v různých veřejných a soukromých prostorech či místech?

Geografie jako věda studovala prostor od nepaměti; nejprve prostor popisovala do nejmenších detailů, posléze vysvětlovala působení přírody na lidskou společnost, ale také působení lidské kultury na přírodní prostředí. V druhé polovině 20. století se geografie pokoušela nejrůznějšími modely vysvětlovat prostorové uspořádání světa, teprve kolem 70. až 80. let upustila od tradičního uvažování o prostoru jako o jednotce vymezené souřadnicemi a inspirována nejrůznějšími filozofickými směry zahrnula do svého předmětu zkoumání prostorů relačních, představovaných, žitých či vnímaných.

Queer geografie, jako kritický přístup v geografii, vychází z queer teorie. Pojem queer je tedy v rámci přednášky chápán jako dekonstruktivistický, anti-esencialistický a anti-normativní způsob myšlení, nikoliv jako zastřešující termín pro sexuální menšiny, se kterými ovšem samozřejmě úzce souvisí.

Cílem přednášky bude problematizovat heteronormativní prostor, veřejný i soukromý, upozornit na procesy, které v něm přispívají ke každodenní normalizaci heterosexuality, a narušit „klasickou“ představu o fungování veřejného a soukromého prostoru. Na základě prezentace vybraných výsledků z rozsáhlé studie bude poukázáno na poměrně rozšířenou prostorovou strategii či kompenzační reakci LGBTIQ osob, nazvanou  podle zahraniční literatury  jako „closetování“ neboli uchylování se ke svému „ne- vyoutovanému já“ v určitých socio-prostorových konfiguracích. Otázky týkající se stavu člověka v prostorech a místech, který by se dal nazvat „stavem sám/a sebou“, jsou tedy středem zájmu této přednášky.


V posledních letech u nás došlo k výraznému zlepšení na poli práv LGBTIQ osob a tématika menšinových sexualit prošla výraznou de-tabuizací, avšak všudypřítomná naturalizovaná či normativní heteronormativita společnosti a prostorů stále vytváří prostředí, které je potřeba intenzivně kriticky reflektovat.



Téma: Queer a prostor: Jakou máme možnost být „sami sebou“ v různých veřejných a soukromých prostorech či místech?


Místo: Fakulta sociálních věd UK, budova Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, míst. 115


Datum a čas: 16. 4. 2012, 19:00 – 21:00


Přednášející: Mgr. Michal Pitoňák, Přírodovědecká fakulta UK, jeden ze sedmi nositelů Ceny rektora UK za akademický rok 2010/2011




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 16:27

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 24.04 2025 16:21 , © Univerzita Karlova v Praze