Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Koleje jsou životní styl. Bydlení v Praze přestává být pro studenty dostupné a zájem o koleje roste


Ve městě, kde stále rostou nájmy, se studentské koleje mohou stát útočištěm pro mladé lidi. Ačkoliv si nájemníci stěžují na vybavení a starý nábytek, za ubytování jsou většinou rádi. Podle vedoucí koleje Hvězda Jitky Jánošové a Perty Solimanové vedoucí ubytování na ČVUT v Praze navíc koleje přináší studentům vyžití, které v soukromém ubytování nenajdou. Jak dnes vypadají koleji a co může studentům přinést?


Zájem studentů o ubytování na kolejích podle Jitky Jánošové roste. Důvodem je podle ní i horší dostupnost privátního bydlení. O ubytování mají také často zájem i studenti z okolí Prahy: „Zaregistrovali jsme nezájem dojíždět,“ dodává Jánošová. S tím, jak se na kolejích zvedá standard a některé dvoulůžkové pokoje se mění na jednolůžkové, klesá kapacita ubytování. Na kolejích Univerzity Karlovy tak poptávka převyšuje nabídku. Koleje ČVUT minulé roky přijímaly studenty i jiných vysokých škol. Jak to bude letos, ale není podle Petry Solimanové jasné. „Před měsícem jsme registrace uzavřeli, protože se nám valila lavina žadatelů z jiných škol. Až jsme měli strach, že nebudeme mít čas ty žádosti vyřídit.“

Nehlaste se na vysokou školu, je to past! Už nikdy se totiž nebudete cítit tak dobře jako na univerzitě a zbytek vašeho života nebude mít smysl. No dobře, úplně pravda to není. Jisté ale je, že akademická půda je specifickým prostředím, kde vládne zvláštní druh svobody. Po získání titulu se někteří absolventi ocitají ve světě, na který nejsou připraveni. A o tom, že odchod ze školy může být psychicky opravdu náročný, se téměř nemluví.

Ubytovací zařízení obou vysokých škol chce uspokojit podle Jánošové potřebu všech sociálních vrstev. Nabízí cenově odstupňované ubytování, tedy od klasických dvoulůžkových pokojů se společným sociálním zařízením, přes jednolůžkové pokoje, až po takzvané manželské koleje. „Nerozlišujeme, jestli jsou nájemníci manželé nebo partneři. Je to pár, základní podmínka je, že mají dítě.“ Byt dva plus jedna je na rozdíl od ostatních pokojů na kolejích nevybavený, aby si pár mohl pořídit vybavení podle své potřeby, a studenti za něj zaplatí bez energií přibližně 6500 korun. „O manželské koleje je obrovský zájem. Mohu říct, že je jen škoda, že je v Praze jen jedna. Dneska chtějí lidé stihnout školu, kariéru i rodinu. Jak vystudovat, tak vychovat dítě, aby se po studiích mohli věnovat své kariéře.“

Studentské bydlení má své výhody a nevýhody. Studenti si často stěžují na vybavení kolejí: „Říkalo se tady něco o modernizaci. Vyměnili nám dveře. Byl to dobrej krok, ale ten nábytek, který pamatuje ještě soudruha Husáka, by se taky mohl odstěhovat do důchodu. Ale jinak je to tady parádní. Zas tak bych to tady neměnil,“ říká student Evangelické teologické fakulty, který bydlí na kolejích Hvězda. Život na kolejích sebou taky nese jistou ztrátu soukromí. „Studentský život je super, ale když člověk dospěje do určitého věku, tak by ocenil více klidu. Strahov je ale způsob života, to si musí každý zažít sám,” dodává studentka architektury. Zástupkyně vedení obou kolejí se ale shodují, že studentský život je největším lákadlem. „Student už očekává, že na pokoji vedle bydlí jeho kamarád, že se potkávají. Očekává, že je tam studentský klub, posilovna, cvičiště,” říká Jánošová.

Pusťte si další díl Universa a zjistíte, jak vypadá manželská kolej nebo co dnes může od života na koleji student čekat.



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

8.11 2018 14:00

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 30.07 2024 21:08 , © Univerzita Karlova v Praze