Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Čeští geografové mají respekt


Kdo chce mít po studiu jistotu, že bude jeho český diplom oborově respektován, měl by si vybírat především z nabídky studijních oborů na Univerzitě Karlově a na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Respektovaný žebříček QS World University Rankings by Subject, jehož letošní edice byla zveřejněna koncem minulého týdne, totiž zařadil jedenáct oborů z Karlova učení a další pětici z pražské techniky do přední světové dvoustovky.


Hodnotili 4500 univerzit


Zeměpisu vyučovanému na Albertově náleží 88. místo mezi hodnocenými školami, stavební inženýři z ČVUT patří rovněž do první stovky. Mezi nejlepších 150 oborů se dostala i 139. filozofie a 146. anglistika z „Úkáčka“ plus architektura z dejvické fakulty. Celkově bylo hodnoceno 4500 univerzit na základě reputace, počtu vědeckých výstupů či citovanosti. Vedle mnohých „celouniverzitních“ žebříčků, z nichž jsou nejprestižnější Times Higher Education (THE), Šanghajský žebříček (ARWU) a Quacquarelli Symonds (QS), existují také částečné rankingy. Oborový QS hodnotil celkem 46 vědních oborů v pěti širších kategoriích: humanitní a uměnovědné obory, inženýrské a technické obory, vědy o živé přírodě a medicína, přírodní vědy a konečně i páté společenské vědy.

Karlova univerzita si obecně nejlépe vede v přírodních vědách, neboť v nich drží 188. pozici – je na tom zhruba stejně jako londýnská King’s College, Sheffieldská univerzita nebo Varšava či Valencie. Naopak z pěti podoblastí jsou na Karlovce nejslabší společenské vědy, globálně až na 347. místě. „Všichni na žebříčky brblají, mají k nim spoustu často oprávněných výtek, ale stejně na ně koukáte – a chcete obstát co nejlépe,“ řekl LN před pár lety Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy pro vědu. Na výroku se nic nemění, jen je pro nejstarší české učení potěšující, že v QS má do pětistého místa oproti loňským patnácti už devatenáct oborů.


Silné české medicíny


To je v Česku zdaleka nejvíce: od filozofie a historie přes matematiku či lingvistiku až po lékařství a farmacii. Druhé ČVUT se do tabulek zapsalo sedmkrát, když stavební inženýry a architekty doplnili strojaři a elektrotechnici. Druhá největší škola v Česku, Masarykova univerzita, zabodovala čtyřikrát – do světové Top 500 pronikla s rostlinnými obory, lingvistikou, medicínou a biologií. Brněnské VUT má tři zastoupené obory: strojařinu, elektrotechniku a počítačové vědy. Olomoucké Univerzity Palackého si analytici QS všimli dvakrát (fyzika a lékařství), pražské Vysoké školy ekonomické pouze jednou (ekonomie).

I částečných žebříčků je více. Před pár týdny v dalším z nich, v rankingu ARWU zaměřeném na srovnání sportovních škol, uspěla Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého. Té nyní patří 101. až 150. světová příčka, stejně jako třeba Edinburské univerzitě.


Zdroj: Lidové noviny

Autor: Martin Rychlík




Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

5.04 2017 14:36

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze