V Praze je sice počasí, že by ani exhibicionistu nevyhnal, na koleji Hvězda však neponechávají nic náhodě a o bezpečí studentek se nyní stará i bezpečnostní agentura. Ta doplnila už několik měsíců posílené hlídky městské policie, o kterých se rozhodlo poté, co studentky obtěžovalo několik onanistů a u nedalekého Větrníku někdo přepadl devatenáctiletou studentku medicíny.
Zaměstnanci agentury SBS Transfin od 1. ledna na Hvězdu přicházejí každý den v sedm večer a střídají univerzitní vrátné, kteří už slouží jen přes den. Předtím se s nimi noví hlídači měsíc učili chod koleje, kromě ostrahy totiž mají na starosti i vydávání klíčů od prádelny nebo posilovny. Odcházejí zase v sedm ráno.
Bezpečí za 1,6 milionu
„Jde o šest lidí na tři vrátnice, aby se prostřídali,“ popisuje vedoucí koleje Hvězda Jitka Čádová. Mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek ji doplňuje s tím, že univerzita propustila osm vrátných, z jejichž platů „sekuriťáky“ platí. Roční kontrakt, na který vypsala veřejnou zakázku, univerzitu vyjde na 1,6 milionu korun. Podle Čádové by noční hlídači měli na Hvězdě zůstat natrvalo. Na Větrníku, kde v prosinci neznámý mladík v mikině napadl devatenáctiletou dívku, naproti tomu zvýšenou ostrahu neplánují. „Přímo na koleji Na Větrníku je umístěna služebna městské policie, proto o angažování bezpečnostní agentury na této koleji aktuálně neuvažujeme,“ uvedl Hájek.
Jak už však MF DNES dříve informovala, služebna funguje jen jako zázemí pro pochůzkáře a v případě nebezpečí studentkám nijak zásadně nepomůže. Funguje totiž jen hodinu dvakrát týdně.
Studentky snahu vedení Hvězdy oceňují. „Vidět ostrahu vždy potěší, alespoň z toho mám lepší pocit,“ míní jedenadvacetiletá Nicole.
„Já se tedy cítím pořád stejně – bezpečně až ve chvíli, kdy beru za dveře koleje. Ostraha neostraha,“ míní dvaadvacetiletá Milena. „Ale jsem ráda, že kdybych přiběhla na vrátnici a řekla, že mě venku někdo obtěžoval, bude tam s velkou pravděpodobností člověk, který hned vyběhne a chytí toho nezdvořáka,“ dodává. Podle dalších jsou však hlídači jen vrátní v bleděmodrém.
„Sice nejsem dívka, ale myslím si, že soukromá bezpečnostní služba nevyřeší náš problém. Ten je totiž venku, a ne uvnitř budovy. Proč se neprořeže volně rostoucí křoví kolem koleje, které potenciálním kriminálníkům poskytuje úkryt?“ ptá se rozčileně zahraniční student, který si nepřál uvést své jméno. „Jednou v noci jsem tam přistihl mladíka, který se snažil vyšplhat do okna. Absence osvětlení situaci také nepomáhá. Sekuriťáci stejně jen zavolají policii jako kdekterá vrátná,“ dodává.
Nová lampa a kamera
Podle Hájka však hlídači budou mít v popisu práce i venkovní pochůzky. Doplní tak posílené hlídky městské policie, které kolej obcházely i den před Silvestrem. „Jsme tady, aby se vám nic nestalo. Na chvíli budete mít doprovod,“ řekli tři muži v uniformách po deváté večer autorce článku, když v mrazivém počasí prohlíželi křoví.
To ostatně brzo čeká radikální zásah. „Na základě článků v MF DNES jsme měli jednání s ředitelem Kolejí a menz Jiřím Macounem, kterého se účastnila i obtěžovaná děvčata. Pomohla nám vytipovat místa a konkrétní křoví, kde se exhibicionisté skrývají. Od úterý je v těchto místech nové osvětlení a kamera, a až přestane mrznout, křoví se znovu prořeže,“ vysvětluje Čádová.
Autor: Kateřina Havlická, redaktorka MF DNES