Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Tisíce lidí si na pražském Albertově připomínaly 17. listopad


Na pražském Albertově se dnes odpoledne sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a 1989. Na úterní oslavy studenty nevpustila policie kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana, na němž prezident pronesl projev. Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhadla jejich počet na 2000 účastníků. Akce trvala zhruba hodinu a podle policie se obešla bez incidentů. Část jejích účastníků poté zamířila na Václavské náměstí, kde se konala akce platformy Setkání dobré vůle.


"Opožděnou oslavou Mezinárodního dne studentstva usilujeme o připomenutí hodnot a památky 17. listopadu a není záminkou ke komentování aktuálního politického dění a postojů státních činitelů," uvedli organizátoři.


Na vysokoškolské budovy dnes studenti vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině. Setkání se zúčastnili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili. Byli mezi nimi například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer či rektor ČVUT Petr Konvalinka.


Konvalinka ČTK řekl, že se obává, že se ČR může pomalu měnit na policejní stát. Buď kvůli fašizujícím hnutím nebo kvůli obavám z terorismu. "Máme teď trochu pocit, že se ta doba může vrátit, že zase budou muset studenti nastavit své krky, aby mohli například přijít k pamětní desce, položit kytičku a zapálit svíčku," řekl ČTK.


Účastníci poklidné akce nesli vlajky České republiky, EU a Ukrajiny. Řada z nich si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili na protest proti Zemanovi členové umělecké skupiny Ztohoven nad Hradem namísto prezidentské standardy. Velké červené trenky nesl i někdo z davu, objevilo se v něm i několik protizemanovských transparentů. Podle zpravodajů ČTK na místě ale po celou dobu konání oficiální akce na Albertově ani jednou jméno prezidenta nezaznělo.


Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka není důvod, aby setkání na Albertově komentoval. "Je to přece apolitická akce, která se netýká prezidenta republiky, jak veřejně zdůraznili organizátoři," uvedl pro Českou televizi (ČT).


Shromáždění zahájila studentská hymna. Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoli zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy. Vyslovil se proti populismu a nálepkování názorových oponentů, potřebná je podle něj klidná diskuse.


Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. "Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda," zakončil. Beka i rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října.


"Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol. Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. "A to není dobře," podotkl.


Na Albertov přišli také například místopředsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, europoslanci Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina, ekonom Tomáš Sedláček nebo mecenáška umění Meda Mládková.


Zhruba po hodině shromáždění skončilo zpěvem národní hymny, lidé pak zapalovali svíčky a pokládali věnce k pamětní desce 17. listopadu. Značná část z nich se poté vydala na vzpomínkovou akci na Václavském náměstí, kterou k paláci Melantrich svolala platforma Setkání dobré vůle. Cílem této akce je podle organizátorů připomenout Sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil na Albertově po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.


Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.



Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

15.12 2015 11:50

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 4.07 2024 11:35 , © Univerzita Karlova v Praze