Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Čestný doktorát prof. Marii-Elizabeth DUCREUX

Čestný doktorát prof. Marii-Elizabeth DUCREUX


UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE




si Vás dovoluje pozvat k slavnostnímu udělení


čestné vědecké hodnosti doktora honoris causa historických věd,


kterou převezme




Prof. Marie-Elizabeth DUCREUX


 z Centre National de la Recherche scientifique, Centre de Recherches Historiques (EHESS)




ve středu dne 18. února 2009 v 11.00 hodin


ve Velké aule historické budovy Karolina




Ovocný trh 3, Praha 1.




Účast laskavě potvrďte na tel.: 224491249-52 nebo e-mail: organiz@ruk.cuni.cz. - Místa zaujměte do 10.50 hodin.


Dokument ke stáhnutĂ­ pozvánka ke stažení




Prof. Marie-Elizabeth Ducreux, Ph.D.


se narodila 12. srpna 1950 v Caen ve Francii v rodině lesního inženýra. Marie- Elizabeth Ducreux vystudovala historii a literaturu na Université de Paris III., kde v roce 1982 obhájila doktorskou práci na téma Hymnologia Bohemica. Cantionnaires Tchéques de la Contre-Réforme, 1588-1764. Pro hlubší studium této problematiky byla velmi dobře jazykově i odborně vybavena, neboť v 80 letech 20. století studovala slavistiku (1973) a slovanské jazyky: češtinu (diplom v roce 1972) a ruštinu (diplom 1970) na l’Institut National des Langues et Civilisation Orientales.


Po studiích začala prof. Marie-Elizabeth Ducreux pracovat v prestižní instituci Centre National de la Recherche Scientifique (dále jen CNRS), respektive v její součásti Centre de Recherches Historiques, EHESS v Paříži, kde od roku 2003 působí jako ředitelka výzkumu. V rámci této instituce pravidelně vedla semináře pro doktorandy. Účastnila se také jako pedagog v programu magisterského studia na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociale. V roce 1991 se zasloužila o vznik Francouzského ústavu pro výzkum ve společenských vědách (Centre Francais de Recherche en Sciences Sociales, CEFRES) v Praze, v jehož čele stála až do roku 1993. Hlavním posláním této instituce je jednak podpora vědeckého výzkumu v oblasti humanitních a společenských věd v České republice a v širším významu i v celé střední Evropě, a jednak zprostředkovávání kontaktů mezi univerzitními a výzkumnými středisky ve Francii a ve střední Evropě. Prof. Marie-Elizabeth Ducreux je i nadále v neustálém spojení s českou vědeckou obcí například jako členka vědecké rady CEFRES nebo jako školitelka doktorandů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1996-1997 byla členkou Collegium Budapest v Institute for Advanced Studies. V roce 1994 pak působila jako reprezentantka francouzského Programme Europe du Centre National de la Recherche Scientifique des pays d´Europe centrale et orientale, de la Rusie et de la CEI.


Mezi vědecké zájmy prof. Marie-Elizabeth Ducreux patří problematika identity, národního povědomí a historiografie Rakouska, českých zemí a bývalého Československa. Specializuje se zvláště na problematiku kulturních a náboženských aspektů střetu reformace a protireformace v Čechách (jako příklad lze uvést politický rozměr poutí do Staré Boleslavi). Na tato témata publikovala několik knih a řadu publikací v prestižních vědeckých českých, polských, francouzských či německých časopisech.


Prof. Marie-Elizabeth Ducreux nepochybně patří k předním osobnostem současné evropské historické vědy. Součástí badatelské a pedagogické práce prof. Ducreux je navíc i dlouhodobá a soustavná snaha o rozvíjení a prohlubování česko-francouzských vztahů v oblasti kultury, vědy a vzdělávání.






Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

28.06 2014 17:38

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 24.04 2025 16:21 , © Univerzita Karlova v Praze