Testovací web


  Rychlé vyhledávání


       Vědci našli hrobku faraonovy ženy



KÁHIRA Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Včera to oznámilo egyptské ministerstvo pro památky. Raneferef vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety.

Hrobka královny Chentkaus III. byla odhalena v Abúsíru jihozápadně od Káhiry, kde se nachází několik pyramid faraonů páté dynastie.

„Poprvé jsme odhalili jméno této královny, které bylo do objevení jejího hrobu neznámé,“ uvedl ministr pro starověké památky Mamdúh al-Damatí.

„Tento objev nám umožní objasnit určité neznámé stránky 5. dynastie, která byla spolu se 4. dynastií svědkem výstavby prvních pyramid,“ dodal ministr.

Hrobku vědci objevili v rozsáhlém pohřebním komplexu faraona Raneferefa, což podle ředitele českého egyptologického ústavu Miroslava Bárty „vede k domněnce, že královna byla ženou Raneferefa“. Hrobka je součástí malého hřbitova jihovýchodně od Raneferefova pyramidového komplexu. Bárta potvrdil, že egyptologové objevili dosud neznámou historickou osobnost a její jméno zjistili podle nápisů v kryptě. „S největší pravděpodobností šlo o princeznu a matku krále. Víc nám prozradí až další výzkum,“ uvedl.

Egyptologové v pohřebním místě našli nápisy se jmény, části pohřební výbavy i samotné kosterní pozůstatky. Podle serveru Luxor Times to byly mimo jiné předměty denní potřeby, 23 vápencových hrnců a čtyři měděné nástroje, kusy nábytku i nápisy vyryté na zdech, včetně jména a titulů královny jako „žena krále“ a „matka krále“.

Člen týmu českých egyptologů Jaromír Krejčí podle Luxor Times prohlásil, že objev nápisu matka krále má „historický význam“. „Pokud můžeme usuzovat, že královna byla pohřbena v době panovníka Niuserrea (2445 př.n.l. až 2421 př.n.l.) - což se dá usuzovat z pečetě nesoucí jeho jméno, která byla nalezena v hrobce - pak můžeme tvrdit, že Chentkaus III. je matkou panovníka Menkauhora, nástupce Niuserrea. To by mohlo odhalit více informací také o tomto králi, zvlášť když o něm máme velmi málo informací,“ vysvětlil Jaromír Krejčí. Niuserre byl mladší bratr Raneferefa. Důkaz o roli žen ve starém Egyptě Podle Bárty je pohřeb dokladem toho, jak významnou roli hrály ženy v tehdejší společnosti. Pozůstatky byly uloženy v zhruba třicet metrů dlouhé vápencové stavbě, její nadzemní část tvoří kaple, v podzemí pak leží samotný kamenný sarkofág. „Do šachty jsme se dostali po několikatýdenní namáhavé práci,“ řekl egyptolog. Není to přitom jediný významný objev z poslední doby. Loni v březnu objevili čeští egyptologové v Abúsíru kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů páté dynastie.





Tento dokument ..    

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

7.01 2015 10:18

 


         
 

Pro zájemce o studium pořádá UK v týdnu od 13. do 17. února Informační týden. Webové stránky usnadní zájemcům orientaci v nabídce studia i podmínkách přijímacího řízení.

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace : 26.04 2024 23:02 , © Univerzita Karlova v Praze