8. března 2022

Projekt Sport bez limitu Univerzity Karlovy se s kalendářním rokem 2021 rozloučil kurzem sjezdového lyžování osob po amputaci dolních končetin, který proběhl v italském Passo del Tonale.

Lyžařské středisko leží necelých 800 kilometrů od hlavního města Prahy, účastníci se na kurz dopravili po vlastní ose, většinou osobními automobily. Po celý průběh kurzu panovala dobrá nálada podpořená slunečným počasím a teplotami mírně pod bodem mrazu.

Na videu můžeme sledovat lyžaře Martina, který využívá metody tzv. "three-track-skiing", neboli lyžování na jedné noze za pomocí stabilizátorů (berle s lyžičkami), které jak si můžeme všimnout v závěru videa, né vždy používá.

V galerii obrázků poté vidíme mimo jiné lyžaře s nadkolenní amputací, který používá speciální protetický systém bionického kolenního kloubu a pneumaticko-hydraulického hlezenního kloubu, který se upíná přímo do lyžařského vázání.

Oběma lyžařům byly k dispozici asistentky z řad studentek a studentů UK, kteří jsou v tomto případě nezbytnou pomocí hlavně při přechodu z ubytování na lyžařské sjezdovky, při manipulaci s lyžařským vybavením.

Děkujeme všem účastníkům kurzu za příjemnou atmosféru a těšíme se na další akce v novém roce.

Za organizační tým projektu Sport bez limitu UK

Filip Hruša