18. října 2021

Ráda bych poděkovala Univerzitě Karlově za krásnou akci Lánov bez limitů, která se uskutečnila na ZŠ a MŠ Lánov, v podkrkonošské vesnici, 18. října.

Když jsme na naší ZŠ a MŠ Lánov škole začali plánovat projektový den s tématikou handicapu, vzpomněla jsem si ihned na své šikovné kamarády z Fakulty tělesné výchovy a sportu, kteří se této oblasti věnují a mají bohaté zkušenosti z praxe. Poprosila jsem proto Jaroslava Tomka a Filipa Hrůšu (absolventy FTVS UK), aby pro děti z druhého stupně připravili „program šitý na míru“. Moje přání představit dětem různé druhy tělesného postižení ve spojitosti se sportem Jaro s Filipem a svým týmem splnily nad moje očekávání. Celá akce se nesla v přátelské atmosféře. Ne jednotlivých stanovištích se dětem věnovaly profesionálové s lidským přístupem, proto to děti velmi bavilo. Domnívám se, že akce obohatila nejen děti, ale i nás – učitele. Vyzkoušeli jsme si spoustu aktivit, ke kterým bychom se jinak nedostali (např. boccu, slepecký fotbal, osobní asistenci aj.).

Myslím si, že akce tohoto typu, u kterých není hlavním cílem finanční zisk ale čisté „setkání se s životem“ mají smysl. Je potřeba, aby se děti i dospělí setkali tváří tvář s tématikou handicapu a naučili se bez zábran a přirozeně být lidem se zdravotním omezením nápomocní.

Tímto bych ráda poděkovala celému týmu za akci, která otevřela (aspoň doufám) mnohým z nás „oči“ a zejména pak „srdce“.

Lenka Kučerová, učitelka ZŠ Lánov, absolventka UK FTVS